Masa śniętych ryb w Jeziorze Dąbie. Zwołano sztab kryzysowy

Polska
Masa śniętych ryb w Jeziorze Dąbie. Zwołano sztab kryzysowy
WIOŚ Szczecin
Blisko tonę ryb wyłowiono z jeziora Dąbie

Blisko tonę ryb wyłowiono z Jeziora Dąbie na Pomorzu Zachodnim. Na razie nie wiadomo, co przyczyniło się do ich śmierci, a w grę wchodzi pojawienie się w wodzie złotej algi. Przyczyna może być też inna: skutek gwałtownej burzy. W związku z sytuacją zebrał się jednak sztab kryzysowy.

We wtorek w Jeziorze Dąbie nieopodal Lubczyny dostrzeżono masę śniętych ryb. Pojawiła się obawa, że przyczyną mogą być niebezpieczne substancje albo tzw. złota alga, która dwa lata temu uczyniła wielkie szkody w naturze na Odrze.

 

Badania zlecone przez powiatową weterynarię wykluczyły, że przyczyną śnięcia ryb były metale ciężkie. - Wyrzutów ołowiu, kadmu, arsenu, miedzi na pewno nie było. Wyniki są poniżej normy - powiedział PAP Zdzisław Czerwiński, powiatowy lekarz weterynarii.

Jezioro Dąbie. Z wody strażacy wyłowili blisko tonę ryb

W przypadku złotej algi nadal jest jednak znak zapytania. Sytuacja zaczęła się jednak powtarzać w kolejnych dniach. Zdaniem Czerwińskiego najbardziej prawdopodobne wydaje się, że ryby zginęły, bo w wodę uderzył piorun. Potwierdzać ma to stan zwierząt. - Widać, że padły kilka dni temu - uściślił lekarz.

 

ZOBACZ: Krotoszyn: Mężczyzna uzupełniał paliwo w kosiarce. Nagle wybuchł pożar

 

Badania wykonane przez sanepid nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Pod względem bakteriologicznym stan wody był w porządku. Mimo to we wtorek z plaży zebrano kilkadziesiąt kilogramów martwych ryb. Łącznie wyłowiono blisko tonę padłych zwierząt.

Lubczyna. Samorząd zamknął popularne kąpielisko

Sytuacja zmusiła dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie do zamknięcia kąpieliska w Lubczynie - poinformował serwis gk24.pl. Osoby przebywające w rejonie jeziora proszone są o zachowanie ostrożności.

 

Lubczyna to miejscowość na wschodnim brzegu jeziora Dąbie. Na południu wpada do niego wschodnia odnoga Odry - Regalica. Śnięte ryby w Odrze zauważono kilkanaście dni temu. W wodzie stwierdzono obecność złotej algi, ale nie w ilości, która zagrażałaby organizmom żywym.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie