Polak skazany na Białorusi. Trafił do kolonii karnej

Świat
Polak skazany na Białorusi. Trafił do kolonii karnej
WikimediaCommons
Kolejni więźniowie polityczni na Białorusi. Wśród nich obywatele Polski i Litwy

Obywatele Polski i Litwy - razem z 13 innymi osobami - zostali w środę dodani na listę więźniów politycznych przez białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Reżim Alaksandra Łukaszenki postawił im zarzuty grożące wieloletnią kolonią karną. Większość procesów toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Jak donosi belsat.eu, status więźnia politycznego otrzymał obywatel RP Tomasz Biaroza. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo i działalność agenturalną.

Obywatele Polski i Litwy skazani na Białorusi. Za szpiegostwo

Proces Biarozy odbył się latem 2023 roku za zamkniętymi drzwiami Sądu Okręgowego w Brześciu. Wyrok, który wydał sędzia Siarhiej Bereziuk, nie został on podany do wiadomości publicznej.

 

"Wiadomo, że Polak trafił do kolonii karnej, ale Centrum Wiasna nie ma informacji, do której i na jak długo" - czytamy.

 

ZOBACZ: Ostrzega przed planem Łukaszenki. Łatuszka mówi o Palestyńczykach na granicy

 

Również za "działalność agenturalną" na sześć lat kolonii karnej została skazana obywatelka Litwy i Białorusi Alona Romanovskiene. Ją również "Wiasna" uznała za więźnia politycznego. Romanovskiene była kierowniczką działu promocji białoruskiego sanatorium Belorus, działającego w Druskiennikach na Litwie

Białoruś. Prawie 1,5 tys. więźniów politycznych

Jak dodaje "Wiasna", w białoruskich aresztach i więzieniach przetrzymywanych jest łącznie 1 411 więźniów politycznych. Są wśród nich również etniczni Polacy oraz obywatele Polski.

 

Najbardziej znanym jest dziennikarz i działacz polskiej mniejszości z Grodna Andrzej Poczobut. Według Biełsatu jest on uważany za "osobistego więźnia" białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki

 

ZOBACZ: Żona Poczobuta nie ma z nim kontaktu. "Nie wiem, co się z nim dzieje"

 

Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" to białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka, zdelegalizowana przez reżim Łukaszenki. Została założona w 1996 roku przez białoruskiego działacza społecznego i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. W ubiegłym roku mężczyzna został skazany przez sąd w Mińsku na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Nina Nowakowska / pbi / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie