Migranci szturmowali polską granicę. "Atak odparty"

Polska
Migranci szturmowali polską granicę. "Atak odparty"
X/YouTube/Straż Graniczna
Straż Graniczna udaremniła próby nielegalnego przekroczenia granicy

Grupa kilkudziesięciu cudzoziemców próbowała nielegalnie dostać się do Polski przekraczając rzekę Przewłoka. "Do przekroczenia granicy nie doszło. Działania polskich służb doprowadziły do wycofania się wszystkich osób w głąb Białorusi" - informuje Straż Graniczna. W sieci pojawiło się nagranie z miejsca zdarzenia.

Do próby nielegalnego wkroczenia na terytorium RP doszło w środę około godziny 15, jednak dopiero dobę później przekazano szczegóły. Około 70 cudzoziemców próbowało sforsować rzekę Przewłoka.

 

"Cudzoziemcy rzucali w stronę polskich patroli kamieniami. Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z żołnierzami Wojska Polskiego i Policjantami skutecznie zapobiegli próbie przekroczenia granicy wbrew przepisom. Migranci wycofali się w głąb Białorusi" - przekazuje w komunikacie Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Granica polsko-białoruska. Migranci dwukrotnie chcieli wedrzeć się do Polski

Migranci nie zamierzali jednak rezygnować z przedostania się do Polski i jeszcze tego samego dnia wieczorem (ok. godziny 22:30) ponowili swoją akcję

 

"Migranci zachowywali się agresywnie. Rzucali w stronę polskich patroli kamieniami. Po raz kolejny odparto atak i cudzoziemcy wycofali się w głąb Białorusi. W odparciu ataku brały udział wszystkie służby zaangażowane bezpośrednio w ochronę granicy" - dodała Zdanowicz. W obu incydentach nikt nie ucierpiał.

 

Nagranie z miejsca zdarzenia udostępniła Straż Graniczna oraz rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

 

 

Na niespełna minutowym nagraniu widać jak rozległa grupa próbuje przejść przez mokradła w pobliżu których ustawione są zasieki. Miejsce patrolują wspólnie policjanci w pełnym rynsztunku, a także żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Presja na granicę z Białorusią. Rośnie liczba incydentów 

Z ostatnich statystyk podlaskiego oddziału Straży Granicznej od początku roku było w regionie ponad 19 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku czerwca było to ponad 2,8 tys. takich prób. W maju odnotowano ich ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Zatrzymywane osoby pochodziły z 35 krajów.

 

Podczas jednego z ostatnich incydentów funkcjonariusze SG udzielili pomocy kobiecie z urazem oka przy polsko-białoruskiej granicy, na miejsce wezwali karetkę i kobieta trafiła do szpitala.

Piotr Białczyk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie