Podatkowa rewolucja. Kto może zyskać, a kto stracić?

Polska
Podatkowa rewolucja. Kto może zyskać, a kto stracić?
Polsat News
Zmiany w podatku od nieruchomości. Zyskają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości, które dotkną przedsiębiorców z wielu branż. Skorzystają na nich właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. Będą jednak i tacy, którzy stracą.

Właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych mogą odetchnąć z ulgą - dla nich zmiana będzie korzystna. Zostaną one objęte jedną stawką podatku od nieruchomości, czyli taką samą jak dla mieszkań, niezależnie od tego, czy mają odrębne księgi wieczyste.

Podatek od nieruchomości. Rząd szykuje prawdziwą rewolucję

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", takie reformy planuje Ministerstwo Finansów. Ma to wynikać z opublikowanego projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, ponieważ z końcem 2024 roku wygasną dwa przepisy dotyczące definicji budynku i budowli.

 

ZOBACZ: Andrzej Domański w "Graffiti" o 14. emeryturze: Świadczenie będzie wypłacone zgodnie z ustawą

 

Kierowany przez Andrzeja Domańskiego resort zaproponował nową definicję budowli. Chodzi o wprowadzenie legalnych definicji pojęcia "budynek" i "budowla", gdyż dotychczas ustawa odwoływała się wprost do definicji zawartej w prawie budowlanym. Było to szeroko krytykowane.

 

"Zmiana ta ma zakończyć spory dotyczące podatkowej kwalifikacji obiektów takich jak choćby silosy, elewatory, stacje paliw, czy stadiony" - tłumaczy serwis pit.pl.

Jedni zyskają, inni stracą. "Nie tego spodziewali się przedsiębiorcy"

Efekty zmian mogą być odczuwalne m.in. dla stacji narciarskich, firm paliwowych, telekomunikacyjnych i energetycznych, a także właścicieli hal namiotowych i kontenerów.

 

"Niekorzystna zmiana dotknie podatników posiadających kolejowe terminale towarowe. Nie będą mogli oni bowiem korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego" - zauważa również pit.pl.

 

Według portalu, zmiany dotkną też właścicieli lotnisk, ponieważ zwolnieniu z podatku nie będą podlegały grunty na terenie lotnisk użyteczności publicznej, które nie są zajęte przez budynki i budowle. Reforma dotycząca zwolnienia z daniny wpłynie również na instytuty badawcze, które utracą zwolnienie z podatku od nieruchomości i ich części, która nie jest przeznaczona na prowadzenie działalności podstawowej.

Eksperci o zmianach. "Rozszerzające zakres obiektów do opodatkowania"

"Nie tego się spodziewali przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów można było wyciągnąć wniosek, że zmiana będzie niewielka, w zasadzie sprowadzi się do przeniesienia definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy podatkowej" - komentuje "DGP".

 

ZOBACZ: "Interwencja": Walczy z agentką nieruchomości o pieniądze. Komornik jest bezradny

 

W ocenie dziennika z projektu ustawy wynika jednak co innego. "Wprowadzono zmiany rozszerzające faktycznie zakres obiektów do opodatkowania" - podsumowuje Rafał Kran, doradca podatkowy z MDDP.

 

Natomiast dr Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte, ocenia, że planowane reformy mogą doprowadzić do również opodatkowania urządzeń technicznych - w tym dystrybutorów paliw, pomp oraz urządzeń telekomunikacyjnych. 

Nina Nowakowska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie