Rzucali kamieniami i konarami. Kilkadziesiąt prób przekroczenia polskiej granicy

Polska
Rzucali kamieniami i konarami. Kilkadziesiąt prób przekroczenia polskiej granicy
Straż Graniczna/X
Straż Graniczna informuje o kolejnych incydentach

Straż Graniczna poinformowała o kolejnych 80 próbach przedostania się na teren Polski. Migranci rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i konarami. W weekend tych incydentów było jeszcze więcej, a migranci używali także petard.

Straż graniczna poinformowała o kolejnych incydentach, do których doszło na granicy z Białorusią. W poniedziałek do Polski próbowano dostać się 80 razy.

Próby dostania się do Polski

"17 czerwca na granicy z Białorusią odnotowano 80 prób nielegalnego przedostania się do Polski. W kierunku polskich patroli rzucano kamieniami i konarami drzew" - przekazuje w mediach społecznościowych Straż Graniczna.

 

ZOBACZ: Kilkaset prób nielegalnego przedostania się do Polski. Straż Graniczna podała dane

 

O wiele więcej takich prób było w weekend. Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że do Polski próbowało przedostać się aż 430 osób. Jedna osoba została zatrzymana za pomocnictwo.

 

Polskie służby udzieliły pomocy sześciu osobom.

 

W weekend migranci także próbowali atakować strażników rzucając w nich kamieniami i konarami. W poprzednich dniach wykorzystywano także petardy.

Tarcza Wschód i strefa buforowa 

Sytuacja na granicy z Białorusią jest coraz bardziej napięta, a coraz więcej migrantów próbuje dostać się do Polski. Już teraz bezpieczeństwa broni metalowa zapora długa na 186 kilometrów. Ma 5,5 m wysokości i została zbudowana w 2022 roku, kiedy na granicy pojawiły się tłumy migrantów.

 

ZOBACZ: Rosyjski żołnierz zatrzymany przez Straż Graniczną. Dezerter wdarł się od strony Białorusi

 

Po tragicznej śmierci polskiego żołnierza, który został raniony przez jednego z migrantów podjęto decyzję o zmianach w działaniu na granicy. Zarówno premier Donald Tusk, jak i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli budowę systemu infrastruktury obronnej w ramach Tarczy Wschód.

 

Rząd wprowadził także strefę buforową. Jest to pas wzdłuż granicy, na którym obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania. Wyjątkiem są: żołnierze, mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, pracujący i uczący się w strefie oraz właściciele nieruchomości leżących na terenie strefy. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie