Kilkaset prób nielegalnego przedostania się do Polski. Straż Graniczna podała dane

Świat
Kilkaset prób nielegalnego przedostania się do Polski. Straż Graniczna podała dane
Straż Graniczna
Kilkaset prób nielegalnego przedostania się do Polski

Kilkaset prób przekroczenia granicy z Polską odnotowała Straż Graniczna podczas minionego weekendu. Imigranci byli agresywni, w kierunku polskich patroli leciały kamienie. Zatrzymana została jedna osoba. Trend związany ze skalą forsowania granicy utrzymuje się.

W poniedziałek rano Straż Graniczna opublikowała dane dotyczące sytuacji na granicy z Białorusią. Funkcjonariusze podsumowali w liczbach to, co działo się od piątku do niedzieli. 

 

Okazuje się, że w tym czasie odnotowanych zostało prawie 430 prób przedostania się do Polski. Jedna osoba została zatrzymana za pomocnictwo. 

 

Polskie służby udzieliły pomocy sześciu osobom. 

 

Weekendowe interwencje nie były spokojne. W stronę funkcjonariuszy i żołnierzy często leciały kamienie. 

Próby przekroczeń granicy. Trend się utrzymuje

Porównując dane SG za poprzedni weekend (liczony razem z piątkiem - red.) widać, że trend się utrzymuje. Wtedy zarejestrowano ponad 430 prób sforsowania polskiej granicy.

 

Nie zmieniła się też skala agresji, a w funkcjonariuszy leciały kamienie konary i petardy. 

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

 

Z danych za czwartek i środę wynika, że również w tygodniu liczba prób przekroczeń jest zbliżona. Pierwszego z wymienionych dni funkcjonariusze doliczyli się około 100, a dzień wcześniej ponad 150 prób. 

Granica z Białorusią. Ataki na funkcjonariuszy i żołnierzy

Na granicy z Białorusią regularnie dochodzi do ataków na polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Do ostatniego znaczącego incydentu doszło w piątek.

 

"W rejonie Dubicz Cerkiewnych, karetka wojskowa została uszkodzona ciężkim przedmiotem, który został rzucony przez niezidentyfikowaną osobę z terytorium Białorusi. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń" - podało GDRSZ. 

 

ZOBACZ: Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Szef MSWiA podpisał rozporządzenie

 

Wcześniej mieliśmy do czynienia z tragicznym w skutkach atakiem. 6 czerwca zmarł żołnierz ciężko raniony przez jednego z imigrantów kilka dni wcześniej w okolicach Białowieży.

 

W odpowiedzi na zagrożenie rząd wprowadził tzw. strefę buforową. Rozporządzenie weszło w życie w czwartek i ma obowiązywać w sumie przez 90 dni.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie