Wybuch amunicji na poligonie w Czechach. Nie żyje żołnierz

Świat
Wybuch amunicji na poligonie w Czechach. Nie żyje żołnierz
kpt. Denisa Píšová/army.cz/zdjęcie ilustracyjne
Wypadek na poligonie w Czechach. Są pierwsze informacje

Czeska armia informuje o wybuchu bliżej nieokreślonego rodzaju amunicji na poligonie Libava we wschodniej części Czech. Nie żyje jeden żołnierz, a kilka innych osób jest rannych. - Do wybuchu doszło podczas ćwiczeń saperów - przekazała rzeczniczka sztabu generalnego Michaela Dvorzakova. Rodziny rannych i zmarłego żołnierza zostały powiadomione.

"Mamy do czynienia z poważnym wypadkiem na poligonie Libavá, gdzie eksplodowała bliżej nieokreślona amunicja. Niestety są obrażenia. Staramy się jak najszybciej udzielić pomocy, interweniuje helikopter ratunkowy. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa" - przekazały w serwisie X Czeskie Siły Zbrojne.

Wypadek na poligonie w Czechach. "Jest kilku rannych"

Jeden żołnierz zawodowy zginął w poniedziałek wskutek amunicji na poligonie wojskowym Libava na wschodzie Czech - poinformowało w poniedziałek po południu czeskie wojsko. Poszkodowanych w zdarzeniu miało być osiem osób. 

 

Jak donoszą źródła medyczne, jedna osoba została opatrzona na miejscu, cztery trafiły do kliniki w pobliskim Ołomuńcu, a kolejne cztery do szpitala wojskowego w tym mieście.

 

- Do wybuchu doszło podczas ćwiczeń saperów - przekazała rzeczniczka sztabu generalnego Michaela Dvorzakova. Rodziny rannych i zmarłego żołnierza zostały powiadomione.

 

Minister obrony Jana Czernochova przekazała kondolencje rodzinie zmarłego żołnierza i poinformowała, że jest w drodze do Libavy.

 

ZOBACZ: Czechy: Udaremniono próbę podpaleń. Premier mówi o Rosji

 

Rzecznik regionalnego pogotowia ratunkowego w Ołomuńcu Břetislav Bolardna wyjaśnił portalowi novinky.cz, że na miejscu wciąż pracują ratownicy. Mają to być dwie załogi ratowników oraz lotnicze pogotowie ratunkowe z innego regionu. 

 

Dochodzenie w sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa.

Poligon wojskowy Libavá

Poligon wojskowy Libavá jest położony we wschodniej części Czech, w Górach Odrzańskich, w kraju ołomunieckim. Ma powierzchnię 327 km².

 

Powstał po II wojnie światowej na terenach zamieszkanych przez ludność niemiecką, która została wysiedlona. Do początku lat 90. XX w. był miejscem stacjonowania wojsk radzieckich.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie