Władimir Putin rusza w podróż do Azji. Odwiedzi dwa państwa

Świat
Władimir Putin rusza w podróż do Azji. Odwiedzi dwa państwa
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK
Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi Koreę Północną i Wietnam

Władimir Putin rusza we wtorek w podróż do Azji, gdzie w ciągu czterech dni odbędzie wizyty w dwóch państwach. Jednym z celów jest Pjongjang, w którym był ostatni raz niemal ćwierć wieku temu.

Reuters powołując się na informacje reżimowej agencji TASS podał, że prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek rozpocznie podróż do Azji. 

 

W pierwszej części będzie wizytował Koreę Północną. Na tę część przewidziane zostały dwa dni - 19 i 20 czerwca. Rosyjski przywódca pojawi się w Pjongjangu po raz pierwszy od niemal ćwierć wieku. 

 

Ostatni raz odwiedził północnokoreańską stolicę w 2000 roku, zaraz po objęciu władzy. Jego celem było zacieśnienie relacji, która ucierpiała podczas prezydentury Borysa Jelcyna. 

 

ZOBACZ: Korea Płd. "odwdzięczyła się" Kimowi. Wysłali przesyłki na północ

 

"Na zaproszenie Przewodniczącego ds. KRLD, Kim Dzong Una, Władimir Putin złoży przyjacielską wizytę państwową w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - czytamy.

Współpraca Moskwy z Pjongjangiem

Kreml zaznaczył, że będzie to "niezwykle rzadka podróż, która podkreśli rozwijające się partnerstwo Moskwy z państwem uzbrojonym w broń nuklearną". 

 

Współpraca między oboma państwami na nowo zaczęła zacieśniać się niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie. Wiadomo, że Kim Dzong Un wysyłał Putinowi transporty z uzbrojeniem i amunicją wykorzystywaną przeciwko Ukrainie.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un mówi o wojnie: Bez wahania zadamy śmiertelny cios

 

W pierwszej połowie września ubiegłego roku to północnokoreański przywódca złożył wizytę w Rosji. Liderzy spotkali się wtedy w Kosmodromie Wostocznyj - najbardziej nowoczesnym porcie kosmicznym w Rosji, położonym na dalekim wschodzie kraju.


Putin dwa kolejne dni swojej azjatyckiej podróży poświęci na wizytę w Wietnamie. 

Nakaz aresztowania Putina

Władimir Putin nie może podróżować po całym świecie, bo w większości państw, zgodnie z prawem, zostałby aresztowany. 

 

W marcu zeszłego roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina w związku z oskarżeniami dotyczącymi zbrodni wojennych polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.  

 

Trybunał sądzi osoby fizyczne działając na podstawie Statutu Rzymskiego, który podpisało 120 państw z całego świata. Początkowo sygnatariuszem była też Federacja Rosyjska, która wycofała się w 2016 roku. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie