Nadciąga "piekielny" Minos. Uderzy w ulubiony kierunek Polaków

Świat
Nadciąga "piekielny" Minos. Uderzy w ulubiony kierunek Polaków
Wxcharts.com
Antycyklon Minos spowoduje we Włoszech fale upałów, zdj. ilustracyjne

Do Półwyspu Apenińskiego zbliża się antycyklon afrykański Minos, który spowoduje w tym tygodniu falę upałów. Najgoręcej będzie w południowej części Włoch, na północy - gdzie ma być "chłodniej", termometry w szczytowym momencie będą wskazywać około 35 st. C.

Nad basen Morza Śródziemnego nadciąga antycyklon afrykański, który przyniesie nad Półwysep Apeniński fale upałów. Termometry będą wskazywać nawet do 42-43 stopni Celsjusza. 

 

Temperatury będą bardzo wysokie za sprawą gorącego, wilgotnego powietrza i mogą być wyższe nawet o 10 od średniej odnotowywanej w tym okresie.

 

W związku z tym zjawisku nadano imię Minos, sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego.

Antycyklon Minos nad Włochami. Najgoręcej na południu

Początek tego tygodnia oznacza dla Włoch pierwszy w tym roku taki upał. Od wtorku w Rzymie i Florencji oczekuje się 34 stopni, a później ma być jeszcze cieplej. 

 

Najwyższe wartości będą wskazywał od środy do piątku termometry w Apulii, na Sycylii i Sardynii, gdzie może być nawet do 43 st. C.

 

ZOBACZ: Ulewy zniszczyły ich dobytek. "Jak zaczęło bardziej lać, nie było co ratować"

 

Na północy Włoch będzie nieco chłodnej, chociaż w szczytowym momencie może być 35 st. C.

Ministerstwo ostrzega. Alert dla kilku grup osób

Włoskie ministerstwo zdrowia wprowadzi z powodu upałów alert. W jego ramach pojawią się zalecenia, żeby unikać przebywania na powietrzu w najgorętszych porach dnia. Ostrzeżenie skierowane jest głównie do osób starszych, chorych i dzieci. 

 

W mediach zaznacza się, że informacja o uciążliwych upałach musi być też skierowana do turystów zagranicznych, bo także oni są szczególnie narażeni na ich skutki podczas męczącego zwiedzania zabytków.

 

Palący upał zacznie ustępować w weekend wraz z nadejściem burz, choć pierwsze gwałtowne zjawiska atmosferyczne spodziewane są na północnym zachodzie półwyspu już w czwartek. Według prognoz spodziewane w tym czasie są ulewy, a nawet gradobicia. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie