USA. Spadnie nawet pół metra śniegu. Fala ekstremalnych zjawisk

Świat
USA. Spadnie nawet pół metra śniegu. Fala ekstremalnych zjawisk
AP Photo/Charles Krupa (Zdj. ilustracyjne)
W Montanie może spaść pół metra śniegu

W przyszłym tygodniu w USA spodziewana jest fala ekstremalnych warunków pogodowych - od upałów po możliwy śnieg. - Wszystko jest ze sobą powiązane. Upał, który będzie narastał na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie, wynika z czerwcowych znaczących odchyleń od typowych zjawisk pogodowych - ocenił David Roth.

Po dniach intensywnych powodzi na Florydzie ten stan i wiele innych przygotowują się na intensywną falę upałów. Jednocześnie północno-zachodnie tereny wybrzeża Pacyfiku doświadczą wyjątkowo zimnej pogody. Na początku przyszłego tygodnia w Górach Skalistych może pojawić się śnieg.

USA. Upały i opady śniegu

Jak podała ABC, w Phoenix w Arizonie temperatura osiągnęła w sobotę o godz. 17:00 niemal 44 stopnie Celsjusza. Przewidywano, że wzrośnie jeszcze o kilka stopni. Ponad 5 tys. osób szukało wytchnienia w klimatyzowanych bibliotecznych centrach w Phoenix.

 

W El Paso w zachodnim Teksasie spodziewana temperatura w sobotę miała przekroczyć 40,5 st.C, a w Atlancie, w Georgii, 38 st.C.

 

Według meteorologów 15 centymetrów opadów ciężkiego, mokrego śniegu można oczekiwać w górach wokół Missoula w stanie Montana. Aż 51 centymetrów śniegu prognozują meteorolodzy na wyższych wysokościach w Parku Narodowym Glacier.

 

ZOBACZ: Niebezpiecznie w pogodzie. IMGW ostrzega przed burzami i ulewami

 

"Niszczący system burz zbiegł się w czerwcu z początkiem sezonu huraganów, który zgodnie z prognozami będzie jednym z najaktywniejszych w ostatnich latach. Synoptycy twierdzą, że zderzające się fronty mogą w sobotnią noc doprowadzić do gwałtownych powodzi między wschodnią Nebraską a północnym Wisconsin, a także silnych burz na obszarach od wschodniej Montany do Północnej i Południowej Dakoty" - podkreśla ABC.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w USA

Tymczasem według Krajowej Służby Pogodowej(NWS)w ciągu najbliższych kilku dni do środkowego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej dotrze tropikalna wilgoć, a ulewne deszcze nawiedzą ten region w poniedziałek rano.

 

- Wszystko jest ze sobą powiązane. Upał, który będzie narastał na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie, wynika z czerwcowych znaczących odchyleń od typowych zjawisk pogodowych – ocenił David Roth, synoptyk w Narodowym Centrum Prognoz Pogody w College Park w stanie Maryland. Skutkuje to ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak intensywne fale upałów, ulewne deszcze i katastrofalne w skutkach powodzie.

 

W sobotę niskie ciśnienie na północnym zachodzie sprowadziło po południu rozproszone burze oraz grad do Seattle i innych miast w zachodnim części stanu Waszyngton. Ostrzeżenia o mrozie skłoniły ogrodników w północnym Idaho do przykrywania osłonami delikatnych roślin na weekend.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie