Poważnie rozważ, gdy pada to pytanie przy kasie. Konsekwencje mogą być bolesne

Biznes
Poważnie rozważ, gdy pada to pytanie przy kasie. Konsekwencje mogą być bolesne
Freepik

Płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba nosić przy sobie gotówki, a kasjerzy nie muszą wydawać reszty. Poza tym śledzenie wydatków również staje się jeszcze prostsze. Mimo to wciąż pojawiają się pewne wątpliwości związane z płatnościami kartą. Często konsumenci zastanawiają się, czy konieczne jest zabieranie potwierdzenia z płatności.

Klienci sklepów często mogą usłyszeć pytanie "Czy drukować potwierdzenie?". Z reguły od razu pojawia się odmowa, ponieważ klienci albo chcą jak najszybciej zakończyć zakupy, albo ułatwić życie osobie pracującej na kasie. Może się jednak później okazać, że taki błąd będzie ich kosztować znacznie więcej, niż może się im wydawać.

Potwierdzenie transakcji kartą może być dowodem zakupu

W czasach, gdy transakcje bezgotówkowe stały się praktycznie codziennością, a wielu klientów płaci wyłącznie w ten sposób za swoje zakupy, łatwo zapomnieć o pewnych ich ograniczeniach. Choć są szybkie, bezpieczne, nie wymagają noszenia gotówki i nie trzeba wydawać od nich reszty, to również wymagają przestrzegania pewnych formalności. Mowa między innymi o zabraniu potwierdzenia transakcji.

 

ZOBACZ: Gdzie w Unii pracuje się najdłużej? Polska w czołówce


Często uznaje się je za zbędne, w szczególności, że klienci mają wgląd w transakcje poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację banku. Portal kobieta.interia.pl zauważa, że potwierdzenie płatności kartą może służyć jako dowód zakupu przy reklamacjach, zwrotach lub innych problemach z transakcją.

 

Może wtedy posłużyć jako alternatywa dla zagubionego paragonu. Potwierdzenie zawiera dokładną datę i godzinę transakcji, a to ułatwia jej odnalezienie w systemie.

W tych sytuacjach warto brać potwierdzenie transakcji bezgotówkowej

Czy warto brać potwierdzenie transakcji bezgotówkowej? Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto, ponieważ może to ułatwić życie w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest reklamacja towaru, gdzie potwierdzenie może służyć jako dowód zakupu. Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy transakcja zostaje odrzucona. Zazwyczaj wydaje się, że pieniądze nie zostaną pobrane, ale czasami dochodzi do opóźnienia i środki znikają z konta w późniejszym czasie.

 

ZOBACZ: Wstrzymane wypłaty i zablokowane konta. Rewolucja w handlu internetowym


Bez kontrolowania stanu konta lub powiadomień o pobraniu środków, można nie zauważyć, że płatność została jednak wykonana. Zdarza się także, że środki za jeden zakup są pobierane kilkukrotnie. W takich przypadkach konieczna jest reklamacja, a potwierdzenie odrzuconej płatności znacznie ułatwia odzyskanie pieniędzy. Na jakie inne sytuacje warto uważać?

Nie mów tego na głos. Możesz wiele stracić

Programy lojalnościowe często wymagają tego, aby uczestnik podał numer telefonu lub inne dane osobowe. Przed udostępnieniem tych informacji należy poważnie się zastanowić, czy korzyści z programu są warte potencjalnego ryzyka. Warto również upewnić się, że firma, której przekazuje się swoje dane osobowe ma dobrą reputację w zakresie ochrony prywatności.

 

ZOBACZ: Najpierw nakrętki, a teraz zrywki. Zobacz, kiedy znikną ze sklepów


Dlatego też zaleca się, aby zawsze mieć przy sobie kartkę i długopis do zapisania wszystkich danych wymaganych do weryfikacji przez pracownika sklepu. W przypadku braku tradycyjnych akcesoriów do pisania można skorzystać z notatnika w swoim smartfonie. Ważne jest także to, aby poprosić pracowników o zachowanie dyskrecji podczas przetwarzania danych osobowych.

Zastrzeż numer PESEL. Twoje dane będą bezpieczniejsze

Zastrzeżenie numeru PESEL stanowi dodatkowy środek ochrony danych osobowych, który pozwala zabezpieczyć ten unikalny identyfikator przed jego nieautoryzowanym użyciem. Dzięki temu nawet jeśli ktoś zdobędzie numer PESEL danej osoby, nie będzie mógł go wykorzystać do oszustw czy wyłudzeń.

 

Ochrona danych osobowych wymaga stałej uwagi i świadomości. W erze cyfryzacji, kiedy dane są łatwo dostępne, należy zachować czujność i pamiętać o podstawowych zasadach ochrony prywatności. Co istotne, można również swój numer PESEL później usunąć z listy zastrzeżonych.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie