Wypadek w pobliżu granicy z Białorusią. Trzej żołnierze poszkodowani

Polska
Wypadek w pobliżu granicy z Białorusią. Trzej żołnierze poszkodowani
Wojciech Olkusnik/East News
Niebezpieczny wypadek przy granicy z udziałem polskich żołnierzy (zdj. ilustracyjne)

W pobliżu Hajnówki doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem polskich żołnierzy. Przed ich samochód wyskoczył żubr, zmuszając kierowcę do gwałtownego skrętu w wyniku czego przewróciło się auto. Wojskowi zostali zabrani do szpitala.

Informację o wypadku w pobliżu Hajnówki potwierdził dla Interii rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak. - Tam nic wielkiego się nie stało - skomentował. Do wypadku doszło w piątek. 

Wypadek w pobliżu Hajnówki. Trzej żołnierze w szpitalu

O szczegółach zdarzenia poinformowała Magdalena Kościńska, rzeczniczka prasowa Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. - Żołnierze dostali informację, że jest większa grupa migrantów, która próbuje przekroczyć granicę i jechali jako wzmocnienie tym wojskowym, którzy byli na miejscu, na pasie granicznym. Po prostu wyszedł im żubr na drogę, gwałtownie przyhamowali. Ten pojazd - Żmija - są bardzo lekki i dlatego się przewrócił - przekazała w rozmowie z Interią. 

 

- Żołnierze są tylko potłuczeni, wszyscy wrócili do wykonywania zadań. Trafili do szpitala profilaktycznie, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - podkreśliła. Jak zapewniła, żubrowi również nic się nie stało

To nie pierwsze takie zdarzenie 

 W grudniu zeszłego roku samochód wojskowy śmiertelnie potrącił dwa żubry. - Jeden padł na miejscu, drugiego trzeba było dobić - powiedział kapitan Iwo Sawa, rzecznik Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie w rozmowie z Interią.

 

Jak dodał rzecznik, trasa, którą podążali żołnierze, biegła przez puszczę i była nieodśnieżona, co sprawiło, że kierowca pojazdu miał ograniczoną widoczność, a gdy zauważył zwierzęta, nie był w stanie zahamować.

 

ZOBACZ: Wypadek w Puszczy Białowieskiej. Wojskowa ciężarówka śmiertelnie potrąciła żubra

 

Żołnierze nie odnieśli żadnych obrażeń. - Wydział Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku zajmują się wyjaśnianiem sprawy - przekazał rzecznik Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie. 

 

Jeszcze wcześniej - w przygranicznej miejscowości Stare Masiewo wojskowa ciężarówka potrąciła kolejnego żubra. Zwierzę zmarło.

 

Żubr jest uznawany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek bliski zagrożeniu. Do roku 2020 roku był narażony na wyginięcie, jednak działania konserwacyjne przyniosły efekty i światowa populacja żubra względem początku XXI wieku znacznie wzrosła.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie