Przyszły prezydent Polski? Nowy sondaż wskazuje na zdecydowaną przewagę

Polska
Przyszły prezydent Polski? Nowy sondaż wskazuje na zdecydowaną przewagę
PAP/Radek Pietruszka/Paweł Supernak/Rafał Guz
Wyniki sondażu wskazują na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów

Gdyby wybory prezydenckie miały się odbyć w najbliższą niedzielę, niekwestionowanym zwycięzcą byłby Rafał Trzaskowski - tak wynika z najnowszego sondażu. Prezydent Warszawy nie deklaruje startu w wyborach, ale zapewnia, że jest na to gotowy.

Żadne z ugrupowań politycznych nie wskazuje jeszcze kogo wystawi do przyszłorocznego wyścigu prezydenckiego, jednak w przestrzeni publicznej już dziś toczy się żywa dyskusja na temat potencjalnych kandydatów.

 

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje wielką niewiadomą. Możliwy jest udział w wyborach Mateusza Morawieckiego. Szymon Hołownia nie zabiera w sprawie głosu, jednak nie ma wątpliwości, że na jego kandydaturę liczyliby wyborcy Polski 2050. Coraz głośniej mówi się natomiast o potencjalnym starcie w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego, który mógłby być popierany przez obóz Koalicji Obywatelskiej.

Sondaż. Rafał Trzaskowski zdecydowanym faworytem

Instytut Badań Pollster przeprowadził na zlecenie "Super Expressu" sondaż, w którym zapytano Polki i Polaków o to, na kogo zagłosowaliby w drugiej turze wyborów, gdyby brali w niej udział wymienieni kandydaci. Pytanie padło w trzech wariantach, a wyniki nie pozostawiają wątpliwości:

 

  • Rafał Trzaskowski (62 proc.) - Mateusz Morawiecki (38 proc.)
  • Szymon Hołownia (62 proc.) - Mateusz Morawiecki (38 proc.)
  • Rafał Trzaskowski (63 proc.) - Szymon Hołownia (37 proc.)

Rezultat sondażu wskazuje, że Rafał Trzaskowski osiągnąłby dużą przewagę nad oboma kandydatami, z którymi potencjalnie starłby się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jednocześnie wyraźnie widać, że Mateusz Morawiecki nie miałby dużych szans zarówno w pojedynku z prezydentem Warszawy jak i Szymonem Hołownią.

Rafał Trzaskowski o kandydowaniu na prezydenta Polski

Podczas piątkowej konferencji Campusu Polska Przyszłości dziennikarka Polsat News Monika Miller zapytała Rafała Trzaskowskiego o jego potencjalny start w wyborach. Włodarz Warszawy nie zadeklarował, że weźmie udział w wyścigu prezydenckim, jednak wyraźnie zasugerował, że będzie gotowy na udział, jeśli tak zadecyduje jego ugrupowanie.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski wystartuje na prezydenta? Wymowna deklaracja

 

- Nie jest to moment, żeby rozpoczynać jakąkolwiek kampanię. Ale na jesieni Koalicja Obywatelska będzie podejmować ostateczne decyzje, a ja zawsze mówiłem o tym, że mi determinacji nigdy nie zabraknie, a bycie kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to największy zaszczyt i ukoronowanie ambicji, jaki można sobie wyobrazić - stwierdził Rafał Trzaskowski.

 

Paweł Sekmistrz / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie