Grad podziurawił samochody. Ponad 500 interwencji po burzach

Świat
Grad podziurawił samochody. Ponad 500 interwencji po burzach
Pixabay/MetoPlus/Facebook
Silne burze dokonały zniszczeń w Bukareszcie

Rumunię nawiedziły silne burze, które doprowadziły do poważnych zniszczeń w całym mieście. Tylko w czwartek i piątek strażacy przeprowadzili ponad 500 interwencji. Najbardziej ucierpiała stolica kraju. Ulice są zalane, a samochody i elewacje budynków podziurawione przez grad.

Przez Rumunię przeszły silne burze z gradem i obfitym deszczem. Najbardziej ucierpiał Bukareszt, w którym woda zablokowała dziesiątki ulic i zniszczyła kilka budynków.

Burze z gradem w całej Rumunii

Władze wydały dwa komunikaty Ro Alert, które są odpowiednikiem polskiego ostrzeżenia RCB. Zalecono aby nie wychodzić z domu ponieważ warunki pogodowe mogą być niebezpieczne.

 

ZOBACZ: Pogoda. Rzecznik IMGW: Sezon burzowy otworzył się z przytupem

 

"Ostrzeżenie meteorologiczne przed gradem średnich, prawdopodobnie dużych rozmiarów, wichurą w porywach przekraczającą 70–90 km/h, częste wyładowania elektryczne, ulewne deszcze. Czas występu: 23:20-00:30" – przekazano w komunikacie.

 

Od czwartkowego wieczoru do piątkowego poranka strażacy przeprowadzili 504 interwencje (427 w Bukareszcie i 77 w okręgu Ilfov). Zniszczone zostały 104 drzewa i siedem słupów energetycznych.

Grad dziurawił samochody

W stolicy Rumunii i jej najbliższej okolicy ucierpiało 127 ulic, 229 domów, gospodarstw domowych i piwnic oraz 97 samochodów. Opady gradu niemal zniszczyły kilka aut, wgniatając maski i wybijając szyby. Ucierpiały także elewacje i dachy budynków.

 

 

 

 

Przez burze i ulewne deszcze problemy miał także port lotniczy Bukareszt-Otopeni. Największe lotnisko w Rumunii musiało przekierować kilka lotów do Bułgarii. W komunikacie przekazano, że po opanowaniu sytuacji wszystkie maszyny wrócą do kraju. 

 

ZOBACZ: Ekstremalne upały w Indiach. Mieszkańcy lądują w szpitalach

 

W nocy z czwartku na piątek burze przeszły także przez miasto Kluż-Napoka w północno-zachodniej części Rumunii. Tam pod naporem dużej ilości deszczu zawalił się sufit centrum handlowego. Woda zalała sklepy.

 

Woda zalała także kilka unieruchamiając samochody i pojazdy komunikacji miejskiej. Silny wiatr powalił kilka drzew. Nie ma informacji o ofiarach.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie