Trzech Polaków skazanych w Holandii. Chodzi o śmierć znanego dziennikarza

Świat
Trzech Polaków skazanych w Holandii. Chodzi o śmierć znanego dziennikarza
PAP/EPA/Sem van der Wal
Sąd w Amsterdamie ogłosił wyrok ws. zabójstwa dziennikarza Petera De Vriesa. Skazanych zostało trzech Polaków

Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa holenderskiego dziennikarza śledczego Petera De Vriesa. Wśród skazanych jest trzech Polaków. Według sądu w Amsterdamie dwóch z nich odegrało "znaczącą rolę" w ataku.

W środę zapadł wyrok w sprawie śmierci De Vriesa, który 6 lipca 2021 roku, po tym jak opuścił studio telewizyjne RTL, został postrzelony. Po dziewięciu dniach w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. 

 

"De Telegraaf" przypomniał, że prokuratura domagała się dożywocia dla trzech głównych podejrzanych: Holendra Delano G., który oddał strzał oraz dwóch Polaków - Kamila E., który był kierowcą podczas ataku i Krystiana M.

Holenderski dziennikarz Peter De Vries nie żyje. Wyroki dla Polaków

Dwóch pierwszych napastników trafi za kraty na 28 lat. Natomiast M., który zaplanował zabójstwo usłyszał wyrok 26 lat, ale w sumie odbędzie karę 30 lat pozbawienia wolności, bo wcześniej został skazany na 47 miesięcy w innej sprawie.

 

Trzecim ze skazanych Polaków jest Konrad W., który trafi za kraty na 14 lat za współudział. Mężczyzna miał przekazać broń sprawcom, który pojawili się na miejscu ataku. 

 

ZOBACZ: Zabójstwo Polaka w Szwecji. Sąd podjął decyzję ws. podejrzanego

 

Wyroki usłyszały jeszcze dwie inne osoby - Erickson O. i Gerower M. Sąd orzekł, że odegrali "znaczną rolę" w zabójstwie i usłyszeli wyroki 10 lat pozbawienia wolności. 

 

Trzech innych oskarżonych z powodu braku dowodów zostało uniewinnionych. "Departament Sprawiedliwości twierdzi, że analizuje werdykt i można ostrożnie założyć, że odwoła się od wyroku" - czytamy. Prokuratura ma być usatysfakcjonowana, że skazanych zostało sześć osób, jednak kary są zbyt niskie. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie