Śledztwo prokuratury wobec sędziów KRS. "Przekroczenie uprawnień"

Polska
Śledztwo prokuratury wobec sędziów KRS. "Przekroczenie uprawnień"
Polsat News
Budynek Krajowej Rady Sądownictwa przy ul. Rakowieckiej w Warszawie

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie 20 sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród zarzutów wobec nich znalazły się m.in. przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego, do czego miało dochodzić po 2017 roku - czytamy w komunikacie śledczych. "Był Bolesław Bierut, jest Adam Bodnar" - zareagował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych, po rozpoznaniu zawiadomienia przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", wszczął 11 czerwca śledztwo" - informuje Prokuratura Krajowa.

 

Jak wyjaśniono, sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez 20 sędziów - członków KRS. Chodzi o okres po 2017 roku.

Śledztwo ws. sędziów z KRS. "Nie bronili niezależności"

W komunikacie wspomniany jest art. 231. dotyczący nadużycia uprawnień. Wypunktowane paragrafy - pierwszy oraz trzeci - mówią o niedopełnieniu obowiązków oraz osiąganiu korzyści osobistej. Za czyny te grozi kolejno do trzech i do dziesięciu lat więzienia.

 

ZOBACZ: Adam Bodnar apeluje do sędziów. "KRS utraciła gwarancję niezależności"

 

Zawiadomienie w tej sprawie złożono w marcu. Dokładniej dotyczyło ono członków KRS zreformowanej za rządów Zjednoczonej Prawicy, jak i tych sędziów, którzy podpisywali listy poparcia dla nich.

 

- Chodzi przede wszystkim o to, że nie bronili (oni) niezależności sędziowskiej - wyjaśnił sędzia i rzecznik prasowy "Iustiti" Bartłomiej Przymusiński w rozmowie z PAP. Jak dodał, "uczestniczyli oni w działalności niekonstytucyjnego organu, który podejmował niekonstytucyjne decyzje".

Zbigniew Ziobro: Komuna wróciła w nowej odsłonie

Do wszczęcia śledztwa odniósł się na platformie X były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. "Był Bolesław Bierut, jest Adam Bodnar. Komuna wróciła w nowej, agresywnej odsłonie" - stwierdził.

 

W jego opinii "bodnarowcy zaczęli prześladowania sędziów z demokratycznej KRS na zlecenie komunistycznych spadkobierców z sędziowskiej kasty". "Takich rzeczy nie ważyli się robić w PRL, ale dziś nie mają już żadnych oporów" - skwitował.

Szykuje się nowelizacja przepisów. Pracuje nad nią Adam Bodnar

Obecnie w parlamencie procedowana jest nowelizacja ustawy o KRS autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Przepisy przewidują kilka zmian prawa ustanowionego w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Sejm zdecydował. Będą zmiany w wyborze sędziów KRS

 

Zainicjowane przez ministra Adama Bodnara zmiany zakładają, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 roku - przez Sejm.

 

Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty. W ten sposób KRS - w zamierzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości - ma stać się niezależna od władzy ustawodawczej, a ustawa w tej sprawie być jedną z fundamentalnych zmian przywracających w Polsce praworządność.

Karolina Gawot / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie