W całym kraju zawyją syreny. Wyjątkowy powód

Polska
W całym kraju zawyją syreny. Wyjątkowy powód
Straż Graniczna

W środę o g. 12 w całym kraju zawyją syreny policyjnych radiowozów. Służby chcą oddać cześć 21-letniemu Mateuszowi Sitkowi, który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy.

W środę odbędzie się pogrzeb sierż. Mateusza Sitka, który. "Wspólnie uczcijmy jego pamięć" - zaapelowała w mediach społecznościowych Polska Policja.

 

"Jutro o godz. 12:00 niech w całym kraju zabrzmią syreny naszych radiowozów, na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy" - dodano we wpisie.

 

ZOBACZ: Służby szukają sprawcy ataku na żołnierza. Szef MON: Polska nie spocznie

 

Kilka dni temu 1. Warszawska Brygada Pancerna zwróciła się z apelem do przedstawicieli mediów, by nie nachodzili rodziny żołnierza oraz nie dokumentowali czuwania i ceremonii pogrzebowej. "Prosimy o uszanowanie niezwykle trudnego czasu dla rodziny" - wskazano w oświadczeniu.

Śmierć polskiego żołnierza na granicy

Do ataku na polskiego żołnierza doszło 28 maja nad ranem na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Szeregowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, został raniony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę.

 

ZOBACZ: Apel wojska. Chodzi o pogrzeb żołnierza

 

Gdy żołnierz, używając tarczy ochronnej, blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. Nóż utkwił w ciele żołnierza. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

 

21-latek, który najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, został potem przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o jego śmierci.

 

Anna Nicz / an/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie