Dramatyczna sytuacja na południu Austrii. Wojsko ruszyło na pomoc

Świat
Dramatyczna sytuacja na południu Austrii. Wojsko ruszyło na pomoc
Reuters, Annika Valori
Powodzie w Austrii. Woda zalała ulice i posesje

W weekend południową część Austrii nawiedziły intensywne ulewy, którym towarzyszyły także gradobicia. W Styrii woda zalała ulice i prywatne posesje. Pękła również tama, przez co zatopiona została lokalna remiza strażacka. Zdaniem strażaków to największe od czterdziestu lat opady w tym regionie.

Lokalne media donoszą, że w niedzielę wieczorem trudna sytuacja miała miejsce w Tyrolu. Obszar miasta Kufstein nawiedziło silne gradobicie.

Nawałnice w Austrii. Grad wielkości piłek golfowych

W miejscowości Soell gradziny były wielkości piłek golfowych i uszkodziły ponad trzydzieści samochodów oraz wiele drzew. Z kolei w gminie Schwoich w wyniku opadów gradu kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

 

Nawałnice spowodowały również lawiny błotne i osuwiska w tyrolskiej dolinie Oberintall. W wyniku takiego zdarzenia na górskiej łące została uwięziona ośmioosobowa grupa turystów (cztery osoby dorosłe i czworo dzieci).

 

Turyści zadzwonili zadzwonili pod numer alarmowy, a następnie za pomocą policyjnego śmigłowca zostali przetransportowani do doliny. Żadna z osób nie została ranna.

Woda zalała posesje, ewakuowano mieszkańców

We wschodniej części Styrii woda zalała setki piwnic domów oraz wiele ulic. W miejscowości Lafnitz doszło do pęknięcia tamy, w wyniku czego woda zatopiła lokalną remizę strażacką.

 

ZOBACZ: Gwałtowne ulewy i burze nad Polską. Trwa usuwanie skutków nawałnic

 

Ulewne deszcze wpłynęły też na podniesienie się poziomu wód rzecznych i zatopienie kilku mostów w miejscowościach Kleinlungitz, Schaffern i Vorau. Lawina błotna zablokowała autostradę A9, która ma pozostać nieprzejezdna na tym odcinku przynajmniej do końca przyszłego tygodnia.

 

Intensywne deszcze uszkodziły też wiele budynków. W niedzielę niedaleko Uebelbach ewakuowano śmigłowcami siedem osób, których domom groziło zawalenie. Natomiast w Deutschfeistritz około 20 osób zostało uwięzionych w swoich posiadłościach.

Trwa usuwanie skutków. Gigantyczne straty w rolnictwie

Burze zaczęły przetaczać się nad Styrią już w piątek. Jak na razie, szkody w samym rolnictwie szacuje się na kilka milionów euro. Tylko w południowo-zachodniej Styrii zdewastowanych zostało 3,5 tys. hektarów gruntów rolnych. Nawałnice spowodowały jednak duże zniszczenia również w innych krajach związkowych.

 

ZOBACZ: Seria niszczycielskich tornad w USA. Przejmujący szlak zniszczeń

 

W usuwaniu skutków nawałnic pomaga Armia Federalna. W niedzielę do Styrii wysłano pociąg z pomocą humanitarną, rozpoczęto także budowę tymczasowego mostu w Feldbach. W obszarze Hartberg-Fuerstenfeld żołnierze kontynuują poszukiwania zaginionych.

nn/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie