Białoruś dostała czołgi z Rosji. Konstrukcja z II wojny światowej

Świat
Białoruś dostała czołgi z Rosji. Konstrukcja z II wojny światowej
Ministerstwo Obrony Białorusi
Czołgi T-34 na Białorusi

Białoruś dostała z Rosji czołgi T-34. Legendarne pojazdy z czasów II wojny światowej wezmą udział w paradzie wojskowej, ale według wiceszefa białoruskiego resortu obrony, "są gotowe nie tylko do uroczystego udziału w paradzie, ale także (…) do przeprowadzenia misji bojowej".

Armia Białorusi przygotowuje się do święta niepodległości, które według administracji Alaksandra Łukaszenki przypada na 3 lipca.

 

Wojsko przygotowuje paradę lądową i powietrzną, a wśród prezentowanych pojazdów pojawią się czołgi T-34, które w sobotę przyjechały na Białoruś z Rosji. 10 maszyn weźmie udział w defiladzie w Mińsku.

Czołgi "gotowe do misji bojowej"

- Czołgi T-34, które przybyły z Federacji Rosyjskiej, są w doskonałym stanie technicznym i są gotowe nie tylko do uroczystego udziału w paradzie, ale także, w razie potrzeby, do przeprowadzenia misji bojowej - zaznaczył pułkownik Siergiej Tomczik, cytowany w komunikacie resortu obrony.

 

ZOBACZ: Pilne "negocjacje" w Mińsku. Władimir Putin leci na Białoruś

 

Część z przywiezionych czołgów to pojazdy wykorzystywane przez Rosję podczas parad, brały udział między innymi w defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie.

 

T-34 to radziecki czołg średni produkowany w latach 1941-1958. Związek Radziecki wyprodukował ponad 80 tys. egzemplarzy, a masowa produkcja pojazdu pomogła zdobyć przewagę podczas walk z Niemcami na froncie wschodnim II wojny światowej.

Białoruskie święto narodowe. Różne daty

Wprowadzone przez Alaksandra Łukaszenkę święto 3 lipca upamiętnia dzień wkroczenia wojsk 2. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej do Mińska w 1944 roku. Wówczas miasto zostało wyzwolone z rąk niemieckich.

 

ZOBACZ: Białoruś. Łukaszenka robi porządki w armii. Nagła decyzja

 

Jednak białoruska opozycja podkreśla, że prawdziwe święto narodowe Białorusi to 25 marca, czyli dzień, w którym w 1918 roku, na mocy traktatu brzeskiego, oficjalnie ogłoszono powstanie niezależnego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie