Pilne "negocjacje" w Mińsku. Władimir Putin leci na Białoruś

Świat
Pilne "negocjacje" w Mińsku. Władimir Putin leci na Białoruś
AP/Maxim Shipenkov
Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka

Mińsk będzie gospodarzem szczytu Białoruś-Rosja, podczas którego Władimir Putin spotka się z Alaksandrem Łukaszenką. Liderzy wschodnich państw mają prowadzić "negocjacje", jednak nie ujawniono na jaki temat.

23 maja wieczorem Władimir Putin uda się do Mińska z dwudniową oficjalną wizytą. Przywódcy Białorusi i Rosji spotkają się najpierw w cztery oczy, a następnie 24 maja w Pałacu Niepodległości dołączą do nich członkowie delegacji obu państw.  

Spotkanie Putina i Łukaszenki

- Dziś odbędzie się prywatna rozmowa między obydwoma prezydentami, a jutrzejszy dzień będzie dniem oficjalnej wizyty - przekazał na konferencji prasowej Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

 

ZOBACZ: Rosja pokazała na filmie swoje ćwiczenia z bronią jądrową

 

Obie strony omówią perspektyw rozwoju stosunków białorusko-rosyjskich. Głównymi tematami będą: program integracji, dialog polityczny, wspólny handel, gospodarka, bezpieczeństwo i współpraca humanitarna. 

 

Nacisk zostanie położony także na sytuację międzynarodową i zmiany spowodowane sankcjami oraz wojną w Ukrainie.

 

Rosja i Białoruś są bliskimi sojusznikami, a Mińsk ma w tym miesiącu wziąć udział w ćwiczeniach symulujących przygotowania do wystrzelenia taktycznej broni nuklearnej.

Władimir Putin rzadko opuszcza Kreml

W dniach 16–17 maja Władimir Putin złożył wizytę w Chinach, gdzie spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem. Władimir Putin rzadko podróżuje za granicę i zazwyczaj to on przyjmuje gości. Z prezydentem Białorusi także spotykał się dotychczas na Kremlu.

 

ZOBACZ: Złe wieści dla Władimira Putina. Chiny wyprzedziły Rosję

 

Przed wyjazdem Putin spotka się na Kremlu z królem Bahrajnu Hamadem bin Isą Al Khalifą. Pieskow powiedział, że negocjacje mają dotyczyć handlu i współpracy gospodarczej. Rozmowy najpierw odbędą się w mniejszym gronie, a następnie w większym wraz z oficjalnymi delegacjami. Po tym planowane jest podpisanie dokumentów. 

 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie