Sromotna porażka Hanny Gronkiewicz-Waltz. Startowała z drugiego miejsca

Polska
Sromotna porażka Hanny Gronkiewicz-Waltz. Startowała z drugiego miejsca
Facebook/Małgorzata Kidawa-Błońska
Sondażowe wyniki wyborów. Hanna Gronkiewicz-Waltz bez mandatu

Według sondażowych wyników wyborów mandatu w wyborach do PE nie zdobyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy kandydowała z drugiego miejsca na liście. Prawdopodobnie wyprzedziło ją dwóch innych kandydatów KO.

Jak wynika z badania exit poll przygotowanego przez Ipsos, w wyborach europejskich zwyciężyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc. Jednak nie wszyscy kandydaci ugrupowania Donalda Tuska mają powody do zadowolenia.

 

Do europarlamentu dostał się były szef MSWiA Marcin Kierwiński, który w okręgu nr 4, czyli w Warszawie, startował jako lider listy KO. Tuż za nim była Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak się okazuje, była prezydent stolicy nie może liczyć na mandat w Parlamencie Europejskim.

Wyprzedzili Gronkiewicz-Waltz. Dwa nazwiska przed byłą prezydent Warszawy

Zabrakło poparcia warszawiaków, którzy w przeszłości zaufali Gronkiewicz-Waltz trzykrotnie. Polityk PO wygrywała wybory samorządowe w stolicy w 2006, 2010 oraz 2014 roku.

 

ZOBACZ: Exit poll: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Zwycięstwo KO

 

Tymczasem mandat w europarlamencie zdobyła Kamila Gasiuk-Pihowicz, która na liście KO zajmowała trzecie miejsce. Co więcej, prawdopodobnie do Parlamentu Europejskiego dostał się również Michał Szczerba, startujący z piątek pozycji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki exit poll

Wedle sondażowych wyników Ipsos, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Podium zamyka Konfederacja. Kolejny jest komitet Trzeciej Drogi, a dalej Lewica.

 

ZOBACZ: Wielka mobilizacja w metropoliach. Szczegółowe dane o frekwencji

 

W wyborach 9 czerwca Polacy wybrali swoich przedstawicieli do europarlamentu, który liczy 720 deputowanych. Delegacja Polski to 53 osoby. 

Jakub Krzywiecki / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie