Rozporządzenie ws. strefy buforowej. Wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona

Polska
Rozporządzenie ws. strefy buforowej. Wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona
Straż Graniczna

Rozporządzenie ws. tzw. strefy buforowej zostanie podpisane w środę, a w czwartek wejdzie w życie - wynika z komunikatu MSWiA. Wiadomo też, jak długi i szeroki będzie odcinek buforowy.

Strefa buforowa będzie obowiązywała na odcinku ponad 60 km, a na odcinku około 44 km będzie miała głębokość około 200 metrów.

 

Na odcinku 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie miała szerokość 2 km. Z projektu rozporządzenia wynika, że regulacja zostanie podpisana 12 czerwca, a wejdzie w życie dzień później. 

 

"Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi wprowadzi czasowy, na okres 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - przekazano w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie ws. sytuacji na granicy

 

Projekt był konsultowany nie tylko międzyresortowo, ale też z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami. W wyniku uzgodnień strefa miała zostać "ograniczona do niezbędnego minimum".

 

Swoim zasięgiem obejmie obszar działań Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.

Premier: Utrudnić przemyt nielegalnych imigrantów

Wcześniej o powstaniu rozporządzenia poinformował podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Podkreślił, że jego elementy zostały omówione ze wszystkimi stronami.

 

- Chodzi o to, żeby utrudnić przemyt nielegalnych imigrantów przez granicę polsko-białoruską - powiedział i dodał, że jednym z celów jest też stworzenie jak najlepszych warunków dla funkcjonariuszy policji, Staży Granicznej oraz żołnierzy. 

 

ZOBACZ: Pilne "negocjacje" w Mińsku. Władimir Putin leci na Białoruś

 

Premier zaznaczył, że jest świadomość szkód, jakie ponoszą mieszkańcy w związku z działaniami mającymi na celu uszczelnianie granicy z Białorusią. - Będziemy szukali sposobów pomocy - podkreślił. Tłumaczył, że rząd użyje różnych dostępnych środków, żeby zminimalizować negatywne konsekwencje wojny hybrydowej. 

 

Szef rządu - odnosząc się do utworzenia specjalnej strefy - zapewnił, że nie będzie tak głęboka jak spekulowano. - Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy. Nie zmieni tego żadna polityka ani ludzkie emocje. (...) Zdaniem państwa jest użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna - podkreślił. 

Posiedzenie RBN w Białymstoku

W poniedziałek na godzinę 16 zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołanej przez prezydenta w związku z sytuacją na wschodniej granicy. 

 

W czwartek portal Onet ujawnił, że w marcu Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech polskich żołnierzy, którzy służyli na granicy z Białorusią. Wojskowi mieli oddać 43 strzały ostrzegawcze w kierunku forsujących zaporę migrantów.

 

ZOBACZ: Minuta ciszy podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Trwa posiedzenie

 

Dwóch z nich usłyszało prokuratorskie zarzuty przekroczenia uprawnień i narażenia życia innych osób. Mężczyźni pozostają na wolności, jednak zostali zawieszeni w czynnościach służbowych i oddani pod dozór przełożonego.

 

Tego samego dnia dotarły tragiczne informacje ze szpitala przy Szaserów w Warszawie o śmierci Mateusza Sitka, 21-letniego żołnierza  1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który 28 maja został zaatakowany przez imigranta w rejonie Białowieży. 

 

Szef BBN Jacek Siewiera w "Graffiti" przekazał, że celem spotkania w Białymstoku jest pochylenie się nad propozycjami prawnymi prezydenta ws. ustawy strategicznej.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie