Rosyjski samolot nad Finlandią. Ostrzeżenie Kremla?

Świat
Rosyjski samolot nad Finlandią. Ostrzeżenie Kremla?
Fedor Leukhin/commons.wikimedia
Dwa lata temu fińską przestrzeń naruszyły rosyjskie myśliwce MiG-31

Rosyjski samolot wojskowy naruszył w poniedziałek rano fińską przestrzeń powietrzną u wybrzeży Zatoki Fińskiej, w pobliżu miasta Loviisa - poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony. Incydent zbiegł się z rozpoczęciem przez siły powietrzne Finlandii pierwszej misji w ramach NATO.

W poniedziałek po południu fińskie ministerstwo obrony opublikowało komunikat, z którego wynika, że przestrzeń powietrzna tego państwa została naruszona przez rosyjski samolot. 

 

Maszyna miała rano operować nad Zatoką Fińską w pobliżu miasta Loviisa, czyli około 90 km od Helsinek. 

"Traktujemy to poważnie". Trwa dochodzenie

"Samolot znajdował się w fińskiej przestrzeni powietrznej przez około dwie minuty" - czytamy. Według przekazu miał wlecieć nawet do 2,5 km w głąb terytorium Finlandii. - Traktujemy to podejrzenie naruszenia terytorium poważnie i rozpoczęliśmy dochodzenie - przekazał minister obrony Antti Häkkänen.

 

ZOBACZ: Komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Poderwano myśliwce

 

Sprawę wyjaśnia fińska straż graniczna. 

 

"Poprzednie potwierdzone naruszenie fińskiej przestrzeni powietrznej przez Rosję miało miejsce w sierpniu 2022 roku, kiedy to dwa rosyjskie myśliwce MiG-31 wleciały w fińską przestrzeń powietrzną w pobliżu miasta Porvoo na około dwie minuty" - przypomniał portal Yle News. 

Historyczny moment - pierwsza misja w ramach NATO

Incydent zbiegł się z rozpoczęciem przez fińskie siły powietrzne pierwszej misji w ramach NATO. W poniedziałek siedem samolotów bojowych F/A-18 Hornet rozpoczęło zadania związane z patrolowaniem przestrzeni powietrznej nad Rumunią i Bułgarią w ramach misji Air Shielding.

 

Jak przekazała fińska agencja informacyjna STT, maszyny stacjonują w rumuńskiej bazie pod Konstancą. Podkreślono, że "pozostaje stamtąd tylko kilkaset kilometrów do okupowanego przez Rosję Krymu, w tym do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu".

 

Finlandia przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego w kwietniu ubiegłego roku. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie