Zmarł Christophe Deloire. Sekretarz generalny Reporterów bez Granic miał 53 lata

Świat
Zmarł Christophe Deloire. Sekretarz generalny Reporterów bez Granic miał 53 lata
AP/Lewis Joly
Christophe Deloire

Christophe Deloire, sekretarz generalny organizacji broniącej wolności słowa i mediów Reporterzy bez Granic, zmarł w sobotę w wieku 53 lat. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Deloire kierował organizacją przez 12 lat. "Miał dziennikarstwo w sercu" - przekazał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Deloire kierował stowarzyszeniem Reporterzy bez Granic (RsF) od 2012 roku. Przyczyną śmierci była szybko postępująca choroba nowotworowa - poinformowała organizacja w komunikacie.

 

Reporterzy bez Granic podkreślili, że Deloire w ciągu 12 lat kierowania RsF sprawił, że stała się ona jednym z najważniejszych międzynarodowych stowarzyszeń działających na rzecz wolności mediów.

 

"Zespół z głębokim smutkiem informuje o śmierci Deloire'a (...) po walce z rakiem" - napisano. Podkreślono, że był on "niestrudzonym obrońcą wolności i niezależności dziennikarstwa na wszystkich kontynentach w czasach charakteryzujących się obecnością informacyjnego chaosu".

 

Kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego złożył w mediach społecznościowych prezydent Francji Emmanuel Macron. "Badacz, prezes organizacji pozarządowej miał dziennikarstwo w sercu. Walczył o wolność informacji i demokratyczną debatę, bez granic, bez odpoczynku" - napisał.

 

Zmarł Christophe Deloire. Sekretarz generalny Reporterów bez Granic miał 53 lata

 

Jak przekazał dziennik "Le Monde", dziennikarz był w ostatnim czasie hospitalizowany w Paryżu po późnym wykryciu u niego nowotworu mózgu.

 

RsF broni wolności, niezależności i pluralizmu dziennikarstwa. Regularnie publikuje raporty na temat przestrzegania wolności prasy w różnych krajach świata.

 

ZOBACZ: Zmarła aktorka Izabela Olszewska. Miała 94 lata

 

Organizacja ma status ciała konsultacyjnego między innymi przy ONZ, Unesco i Radzie Europy. Publikuje doroczny raport Indeks Wolności Prasy (Press Freedom Index) na temat sytuacji mediów w 180 krajach świata.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie