Podkarpacie zdecydowało. Wynik Daniela Obajtka w wyborach do PE

Polska
Podkarpacie zdecydowało. Wynik Daniela Obajtka w wyborach do PE
Polsat News
Daniel Obajtek z największą liczbą głosów na Podkarpaciu

Daniel Obajtek zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu exit poll. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył najwięcej głosów na Podkarpaciu.

Według wyników exit poll Ipsos dla Telewizji Polsat Daniel Obajtek zdobył mandat w Parlamencie Europejskim. Były prezes Orlenu startował z pierwszego miejsca listy nr 7 okręgu wyborczego obejmującego woj. podkarpackie.

Daniel Obajtek może być pewny mandatu

Zdobył ponad 180 tys. głosów, chociaż wcześniejsze sondaże wskazywały, że nie cieszy się szczególnym poparciem.

 

ZOBACZ: Bez entuzjazmu w sztabie Lewicy. "Każdy wynik przyjmę z pokorą"

 
W maju pracownia SW Research opublikowała wyniki sondażu, z których wynikało, że 19,7 proc. respondentów pozytywnie ocenia start byłego prezesa Orlenu w wyborach europejskich. Negatywnie oceniło go aż 57,9 proc. badanych. Podkarpacie to jednak bastion PiS.

Daniel Obajtek nie pojawia się przesłuchaniach

Daniel Obajtek wzbudził ostatnio wiele kontrowersji, unikając przesłuchania przez komisję ds. afery wizowej. Były prezes Orlenu nie stawił się mimo licznych wezwań i apeli szefa komisji - Michała Szczerby.

 

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosowali Polacy pod względem wykształcenia?

 
Po tym, jak Daniel Obajtek nie stawił się na komisji 5 i 7 czerwca Michał Szczerba wystosował do sądu wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie Obajtka na przesłuchanie. Sąd nie przychylił się do wniosku i zastosował jedynie karę pieniężną w wysokości 3 tys. zł.

 
Daniel Obajtek kilkakrotnie ogłaszał w mediach społecznościowych, że się nie ukrywa i nie unika komisji. Stwierdził, że wzywanie go na przesłuchanie jest "cyrkiem" i "przedstawieniem". Powiedział, że stosowne zeznania złoży już po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki 

Według sondażowych wyników Ipsos, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Podium zamyka Konfederacja. Kolejny jest komitet Trzeciej Drogi, a dalej Lewica.

 

ZOBACZ: Jacek Kurski bez mandatu. Mazowsze powiedziało "nie"

 

W wyborach 9 czerwca Polacy wybrali swoich przedstawicieli do europarlamentu, który liczy 720 deputowanych. Delegacja Polski to 53 osoby.

Aldona Brauła / ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie