Jacek Kurski bez mandatu. Mazowsze powiedziało "nie"

Polska
Jacek Kurski bez mandatu. Mazowsze powiedziało "nie"
Polsat News
Jacek Kurski bez mandatu. Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jacek Kurski, który startował z drugiego miejsca na liście nr 7 Prawa i Sprawiedliwości, nie otrzymał mandatu do Parlamentu Europejskiego. Dostali się za to Adam Bielan i Jacek Ozdoba.

Jacek Kurski startujący do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS nie otrzyma mandatu - wynika z badania exit poll Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP.

Jacek Kurski bez mandatu. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Były prezes TVP startował z listy numer 7 w 5 okręgu wyborczym, który objął województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy. Chociaż na liście miał drugie miejsce, to nie zawarowało mu sukcesu.

 

ZOBACZ: Exit poll: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Zwycięstwo KO

 

Z tej samej listy do PE dostał się Adam Bielan, który był numerem jeden oraz Jacek Ozdoba, który startował z miejsca piątego.

 

Poza Jackiem Kurski z listy numer 7 nie dostali się: Maria Koc, Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Anna Chocholska, Gabriel Janowski, Joanna Bala i Daniel Milewski.  

Pełne poparcie od Jarosława Kaczyńskiego

Start Jacka Kurskiego w wyborach do PE wywołał niemałe kontrowersje. Jego kandydaturę krytykowali nawet członkowie PiS. Mateusz Morawiecki stwierdził, że działania byłego prezesa TVP były "kulą u nogi" partii i przyczyniły się do przegranej w wyborach samorządowych.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki uderza w Jacka Kurskiego. "Kula u nogi PiS"


Kurskiego gorąco popierał jednak Jarosław Kaczyński. Podczas jednego z przedwyborczych spotkań powiedział, że jego starania przyczyniły się do wieloletnich sukcesów PiS. 

 

- Energia z niego tryska, energia, inicjatywa. Wiem, że jednym telewizja się podobała, a innym nie, ale nikt nie zaprzeczy, że mała ogromne znaczenie w naszych dwóch zwycięstwach - mówił Jarosław Kaczyński o działaniach Jacka Kurskiego.  

 

Jacek Kurski w latach 2009–2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki

Według sondażowych wyników Ipsos, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Podium zamyka Konfederacja. Kolejny jest komitet Trzeciej Drogi, a dalej Lewica.

 

W wyborach 9 czerwca Polacy wybrali swoich przedstawicieli do europarlamentu, który liczy 720 deputowanych. Delegacja Polski to 53 osoby.

Aldona Brauła / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie