Europosłanka o spotkaniu z wyborcami. "Byli roztrzęsieni". [ZAPIS RELACJI]

Polska
Europosłanka o spotkaniu z wyborcami. "Byli roztrzęsieni". [ZAPIS RELACJI]
Polsat News
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ostatnie godziny kampanii

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Politycy z każdej strony wykorzystywali ostatnie chwile, by skupić na sobie uwagę potencjalnych wyborców. Zapis relacji.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- Tam są właśnie potrzebni ludzie myślący krytycznie. Ci, którzy odrzucają Europejski Zielony Ład. Ci, którzy chcą bronić normalnej, klasycznej, konwencjonalnej motoryzacji. Ci, którzy chcą bronic rolnictwa i hodowli zwierząt - wyliczał na spotkaniu z wyborcami Krzysztof Bosak.

- Przez całą kampanię dziennikarze pytali nas "po co chcecie tam jechać, skoro nie zgadzacie się z wieloma rzeczami, które są tam (w PE- red.) przygotowywane". My odpowiadamy, że właśnie dlatego trzeba tam jechać, żeby zaprotestować przeciwko rzeczom niekorzystnym dla Polaków. To ci, którzy zgadzają się ze wszystkim, co jest szykowane w instytucjach unijnych są tam zbędni - stwierdził na konferencji Konfederacji Krzysztof Bosak.

- My się tego nie boimy - powiedziała w Polsat News o taśmach związanych z Funduszem Sprawiedliwości Beata Kempa.

- Zaatakowaliście straże pożarne - mówię o Ochotniczych Strażach Pożarnych - jakby byli złodziejami. A oni otrzymali te rękawice, o które od lat prosili - powiedziała na antenie Polsat News Beata Kempa, zapytana o aferę Funduszu Sprawiedliwości w kontekście finiszu kampanii wyborczej.

- My ciągle w Polsce uważamy, że każda formacja, która dochodzi do władzy musi wszystko zaczynać od nowa i kwestionować to, co zrobili poprzednicy - podkreślił w Polsat News marszałek senior Sejmu, Marek Sawicki z PSL.

- To bardzo przykre, co mówi pani poseł Kempa, uprawiając politykę nad trumną żołnierza. Połączyła pani wątek śmierci tego żołnierza z sytuacją, która miała miejsce na granicy, czyli odsunięcia od pełnienia funkcji dwóch żołnierzy - oceniła w Polsat News kandydatka KO do PE Marta Wcisło. Polityczka nawiązała do wcześniejszych słów Beaty Kempy, która również startuje w eurowyborach. 

- Mam nadzieję, że każdy z polityków biorących udział w wyborach byłby gotów oddać swój dobry wynik, aby przywrócić życie zabitemu żołnierzowi albo poprawić sytuację na polskiej granicy - powiedział na antenie Polsat News poseł Konfederacji Michał Wawer.

 

- Dzisiaj w obliczu tego niebezpieczeństwa trzeba współpracować i dlatego Lewica ostatniego dnia nie prowadzi kampanii wyborczej. Z uwagi na szacunek dla śmierci tego młodego człowieka. Nie uważamy, żeby dzisiaj było czymś właściwym rozdawanie baloników, cukierków i namawianie do głosowania, kiedy naprawdę cała Polska jest w szoku - dodał w Polsat News Krzysztof Śmiszek, nawiązując do niedawnej śmierci polskiego żołnierza. Mężczyzna został dźgnięty nożem przez migranta podczas służby na polsko-białoruskiej granicy.

- Mam jeden apel. Żeby obok tych słusznych słów o współczuciu dla rodziny (zmarłego na służbie - red.) żołnierza, na jednym oddechu nie perorować i nie gnębić drugiej strony politycznej. Żeby od tego perorowania, jak w przypadku pani posłanki Kempy, odcinać kupony i nabijać sobie polityczne punkty przed północą - komentował w Polsat News Krzysztof Śmiszek.

- Kampania wyborcza nie jest najważniejsza. Ponad podziałami politycznymi powinniśmy mówić jedno - powinniśmy rozmawiać wspólnie na temat tego, jak jeszcze efektywniej bronić polskiej granicy i jak gwarantować bezpieczeństwo - mówił na antenie Polsat News Krzysztof Śmiszek, kandydat Lewicy do europarlamentu.

- Nawet wczoraj na spotkaniach, które odbyłam wieczorem ludzie byli roztrzęsieni i mówili o tym, że tak nieodpowiedzialnego rządu, to jak żyją, po prostu jeszcze nie przeżyli - komentowała na antenie Polsat News Beata Kempa, kandydatka do PE z list PiS.

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, wygrałaby Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Ugrupowanie poparło 31,5 proc. badanych. Zaraz za nią znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 30,5 proc. Podium zamyka Konfederacja, która uzyskała 9,7 proc. Na czwartym miejscu uplasowała się Trzecia Droga, którą wskazało 9,6 proc. badanych. Kolejna jest Lewica z poparciem 8,1 proc.

 

- Ja już od dawna przywykłem do tego, że Donald Tusk zamienił się w ordynarnego internetowego trolla. Jego wpisy trzeba tak traktować. Jest to szczucie, hejt i ataki polityczne. (...) Ja na jego miejscu nie wspominałbym ani o śmierci, ani o migrantach, bo może Donald Tusk już zapomniał, że wczoraj dowiedzieliśmy się o śmierci właśnie w wyniku ataku migranta - powiedział na antenie Polsat News poseł PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do wpisu szefa rządu.

"Swojego ogromu nieudolności, niekompetencji i lenistwa nie przykryjecie już hejtem. Ludzie widzą co się dzieje" - napisał w serwisie X Piotr Müller. Kandydat PiS na europosła nawiązał do wcześniejszego wpisu premiera Donalda Tuska.


 
 

"Chcę Was godnie reprezentować w Parlamencie Europejskim i z całych sił bronić polskiego interesu, czego tak brakowało przez minione lata!" - oznajmiła w mediach społecznościowych Ewa Zajączkowska-Hernik, kandydatka Konfederacji do PE.
 
 

- Wyborcy oczekują spokoju i państwa, które działa - podkreślił w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News Szymon Hołownia.

- To nie jest temat na to, żeby dzisiaj politycy na ostatniej prostej kampanii wyborczej okładali się tematem czyjejś śmierci - albo czyjegoś dramatu, który miał miejsce na granicy - po głowach - komentował w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Stawka tych wyborów jest potężna. Albo w poniedziałek będzie bardziej słonecznie, albo bardziej brunatnie. Dzisiaj nie możemy uchylać się od tej odpowiedzialności - powiedział w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News Szymon Hołownia.

"Przejechałam rowerem 300 km" - opisywała swoją kampanię wyborczą w mediach społecznościowych Dorota Kolarska, kandydatka do europarlamentu z list Lewicy.

W wyborach europejskich w 2019 roku do urn poszło 45,68 proc. Polaków. Według sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu teraz frekwencja wyniesie 55,5 proc. obywateli. 

W Parlamencie Europejskim - aktualnie - zasiada 705 europosłów, jednak w najbliższych wyborach ta liczba zwiększy się o dodatkowe 15 mandatów. Polska wyśle do Brukseli 53 posłów, co oznacza, że mamy piątą najsilniejszą reprezentację. Przed nami jest m.in. Hiszpania czy Włochy. Najwięcej posłów w europarlamencie mają Niemcy.

Więcej na temat organizacji Parlamentu Europejskiego TUTAJ.

"Zielony Ład, pakt migracyjny, zmiana traktatów - to musi trafić do kosza! W Parlamencie Europejskim będę o to walczył" - zadeklarował w serwisie X Sebastian Kaleta, kandydat na europosła z list PiS. 

"Jako przewodnicząca Eurocities - organizacji zrzeszającej ponad 140 największych miast, biłam się o więcej środków bezpośrednich na rozwój miast, bez pośrednictwa rządów. Teraz chcę również o to zawalczyć w Parlamencie Europejskim" - stwierdziła na platformie X Hanna Gronkiewicz-Waltz, kandydatka KO w eurowyborach.

- Uczniowie z dwóch klas zostali bez zgody rodziców wywiezieni na wiec wyborczy polityków PiS - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka w trakcie konferencji prasowej w siedzibie MEN. Jak wyjaśniła, młodzież została zabrana autokarami na wydarzenie w Wysokiem Mazowieckiem, w którym brali udział m.in. Beata Szydło, Jacek Sasin i Maciej Wąsik. Według Nowackiej sprawa została ujawniona dzięki skargom wniesionym przez rodziców do podlaskiej kurator oświaty Agnieszki Krokos-Janczyło

 

"W drodze do Kuźnicy Białostockiej" - relacjonował w mediach społecznościowych Maciej Wąsik. Kandydat PiS do PE opublikował wspólne zdjęcie z Mariuszem Kamińskim, który również stara się o mandat europosła.

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku zostanie wybranych 720 posłów, w tym 56 eurodeputowanych z Polski. Każdy kraj Unii Europejskiej może reprezentować w europarlamencie co najmniej 6, lecz nie więcej niż 96 posłów.

Głosowanie w wyborach do europarlamentu odbywa się na fundamencie systemu proporcjonalnego. Głosy oddane na poszczególne listy są przeliczane proporcjonalnie metodą d'Hondta na mandaty w skali całego kraju. W podziale mandatów wezmą udział te komitety wyborcze, które w skali krajowej osiągnęły minimum 5-procentowy wynik.

Więcej na temat eurowyborów TUTAJ.

 

"Kontynuujemy trasę w okręgu 4 podczas ostatniego dnia kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego" - przekazał w serwisie X jeden z liderów Konfederacji i wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

"W wyborach samorządowych zrobiliśmy to w Warszawie, 9 czerwca zróbmy to w wyborach do Parlamentu Europejskiego!" - napisał w serwisie X jeden z liderów Lewicy, europoseł Robert Biedroń. Polityk nawiązał do wyniku kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy.

- Do tej pory w wyborach europejskich i na wybory europejskie chodzili ci, którzy Europę szanują, którzy ją poważają, chcą w jakiś sposób mieć na nią wpływ. A w tych wyborach, pójdą na nie - niestety bardzo zmobilizowani - ci, którzy chcą z Unii Europejskiej Polskę wyprowadzić. Którzy Unię Europejską chcą zniszczyć. Ci, którzy chcą zaszkodzić dziś Polsce i zrealizować scenariusz Putina - podkreślił lider Polski 2050.

- Dzisiaj wybór jest prosty: albo będzie to silna Polska w Unii Europejskiej albo będzie to zwrócenie się w brunatną stronę. Bo trzeba sobie powiedzieć jasno, że to jest największe zagrożenie, jakie z tego 9 czerwca płynie - dodał Szymon Hołownia.

- Dzisiaj kiedy myślę o bezpieczeństwie, to myślę o tym, że ono jest w waszych rękach. Bo to wy zdecydujecie 9 czerwca - już w tę niedzielę - w którą stronę pójdzie Polska, w którą stronę popłynie unijny okręt - zwrócił się do wyborców podczas konferencji wicemarszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia.

"Sytuacja przerasta Donalda Tuska. Obrońców granicy skuwa się kajdanki. Ministrowie są bladzi z niekompetencji. Premier raz mówi, że przepisy są ok; drugi raz, że będzie je zmieniał. Chaos. Nikt w rządzie nie panuje nad sytuacją. Jako obywatele nie możemy być spokojni" - ocenił w mediach społecznościowych Tobiasz Bocheński, kandydat PiS do PE. 

"Śmierć, migranci, wojna, pandemia - wszędzie szukali 'politycznego złota', zysku osobistego i partyjnego. PiS, prezydent, Morawiecki, Ziobro. I nadal próbują tego samego. Liczą na krótką pamięć i bezkarność. Bezwstydni. Pokażcie w niedzielę jeszcze raz, że macie ich dosyć" - napisał na platformie X premier Donald Tusk.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie