Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zasady i godziny otwarcia lokali. Jak głosować?

Polska
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zasady i godziny otwarcia lokali. Jak głosować?
Freepik
Jak głosować w wyborach?

W niedzielę odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Polacy wybiorą swoich przedstawicieli na międzynarodowej arenie. Co przyda się, aby zagłosować w wyborach? W jakich godzinach czynne są lokale wyborcze? O jakich zasadach należy pamiętać podczas wyborów?

Wybory do europarlamentu to głosowanie, w czasie którego obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej decydują, którzy posłowie zostaną reprezentantami ich kraju w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Odbywają się co pięć lat. 

Wybory do PE - podstawowe informacje

Głosowanie w wyborach do europarlamentu odbywa się na fundamencie systemu proporcjonalnego. A zatem głosy oddane na poszczególne listy są przeliczane proporcjonalnie na mandaty w skali całego kraju. 

 

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku zostanie wybranych 720 posłów, w tym 53 eurodeputowanych z Polski. Należy podkreślić, że każdy kraj Unii Europejskiej może reprezentować w europarlamencie co najmniej 6, lecz nie więcej niż 96 posłów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - o czym należy pamiętać?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego może wziąć udział każdy, kto najpóźniej 9 czerwca br. ukończył 18 lat. Wyborcy są przyporządkowywani do spisów na podstawie miejsca zameldowania. O jakich dokumentach powinni pamiętać, udając się do lokalu wyborczego? 

 

ZOBACZ: Polska Wybiera. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wieczór wyborczy w Polsat News - oglądaj

 

Podczas wyborów do europarlamentu członkowie komisji wyborczej przed wydaniem kart do głosowania sprawdzą tożsamość wyborców. Zatem do lokalu wyborczego należy wziąć ze sobą dowód osobisty albo paszport.

W jaki sposób oddać ważny głos w dzisiejszych wyborach? 

Każdy obywatel ujęty w spisie wyborców otrzyma stosowną kartę do głosowania. Każda z kart musi być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Powinna również zawierać wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej. Na kartach do głosowania znajdują się nazwy (ew. skróty) nazw komitetów wyborczych wraz z nazwiskami kandydatów ubiegających się o mandat europosła.

 

Aby oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wystarczy odszukać listę kandydatów należących do wybranego komitetu wyborczego, a w dalszej kolejności konkretną osobę ubiegającą się o mandat. Na karcie do głosowania koniecznie należy umieścić znak "X" w wyznaczonej do tego kratce. Pola znajdują się obok nazwisk kandydatów. Znak można postawić wyłącznie przy jednym nazwisku. Głos traci ważność w przypadku wszelkich odstępstw, na przykład braku zaznaczenia "X", postawienia wielu znaków czy zniszczenia karty do głosowania.

W jakich godzinach głosować? Do której otwarte są lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całej Polsce są czynne w godzinach 7:00 - 21:00. Jeśli wyborcy zechcą oddać głos po wyznaczonej godzinie - jest to możliwe, jednak pod warunkiem, że przed wybiciem 21:00 będą znajdować się w kolejce do lokalu wyborczego. W przeciwnym razie lokale te zostaną zamknięte punktualnie o 21:00.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie