Daniel Obajtek o komisji ds. afery wizowej: Ja w ich cyrku uczestniczył nie będę

Polska
Daniel Obajtek o komisji ds. afery wizowej: Ja w ich cyrku uczestniczył nie będę
Polsat News
Daniel Obajtek

"Koalicja Obywatelska robi przedstawienie także w ostatnim dniu kampanii, ale ja w ich cyrku uczestniczyć nie będę" - napisał w mediach społecznościowych Daniel Obajtek. Były prezes Orlenu i kandydat PiS w eurowyborach w piątek miał się stawić na przesłuchanie ws. afery wizowej. W związku z jego nieobecnością podjęto decyzję o złożeniu wniosku do sądu o ukaranie byłego prezesa Orlenu.

"Rażące braki w ochronie granic, osłabiane bezpieczeństwo energetyczne, słaby ORLEN, zamrażane inwestycje, podwyżki cen energii i gazu, wreszcie paliwo niemal po siedem złotych - tak wygląda kampania w wykonaniu ekipy Donalda Tuska" - napisał w mediach społecznościowych były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich z list PiS Daniel Obajtek.

 

Jak dodał, "nieudolność i własne błędy Koalicja 13 grudnia chce przykryć linczem na mnie".

Daniel Obajtek o komisji: Ja w ich cyrku uczestniczyć nie będę 

"Za wszelką cenę szuka tematów zastępczych. Obóz polityczny Tuska i jego medialni klakierzy urządzili na mnie regularne polowanie, codzienny, wściekły atak, oparty wyłącznie na kłamstwach i insynuacjach. Nie ma granicy, której nie przekroczą, licząc, że łgarstwo powtórzone miliard razy i opublikowane na wielu portalach w końcu stanie się pozorem prawdy. Codziennie łamane są wszystkie możliwe zasady państwa prawa, dobre obyczaje, a nawet zwykła ludzka przyzwoitość" - przekazał.

 

Obajtek zaznaczył, że "poseł Michał Szczerba za pieniądze podatników urządził polityczny spektakl. Jego wściekłe zapędy zatrzymał wczoraj Sąd Okręgowy. Mimo to Koalicja Obywatelska przedstawienie robi także w ostatnim dniu kampanii, ale ja w ich cyrku uczestniczyć nie będę" - napisał kandydat w wyborach do PE.

 

"Jeszcze raz podkreślam: nie mam żadnych zarzutów, nie prowadzi się przeciwko mnie żadnego postępowania. Za to codziennie pracuję w imię obrony interesów Polski w Europie. Uruchomiona cała machina państwa mnie nie zatrzyma i nie zniechęci. Wierzę w mądrość Polaków i wyborców Podkarpacia" - podsumował Daniel Obajtek.

Kolejne wezwania Daniela Obajtka przed komisję i kolejna kara

Na godz. 12 na piątek został wezwany na komisję ds. afery wizowej drugi świadek, b. prezes Orlenu Daniel Obajtek. W jego przypadku jest to trzeci termin przesłuchania. W środę komisja wystąpiła do sądu o nałożenie na Obajtka kary porządkowej, a także o zarządzenie zatrzymania i doprowadzenia na kolejne przesłuchanie.

 

 - Sąd Okręgowy w Warszawie nałożył na Daniela Obajtka karę porządkową 3 tys. zł - przekazał w piątek szef sejmowej komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba (KO). Sąd nie uwzględnił wniosku komisji o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński przed komisją. Ostatni dzień kampanii wyborczej do PE [RELACJA NA ŻYWO]

 

Szczerba przypomniał, że do Sądu Okręgowego w Warszawie 6 czerwca wpłynął wniosek komisji śledczej o nałożenie na świadka Daniela Obajtka kary pieniężnej oraz zarządzenie zatrzymania i doprowadzenie świadka na posiedzenie komisji śledczej wyznaczone na 7 czerwca na godz. 12. Szef komisji przypomniał, że Obajtek nie stawił się na posiedzenie komisji śledczej 5 czerwca w celu złożenia zeznań, mimo skutecznego wezwania. Dodał, że wcześniej Obajtek wystosował do komisji wniosek o zmianę terminu posiedzenia.

 

Wcześniej Daniel Obajtek zapowiedział, że odpowie na pytania komisji dopiero po wyborach i 7 czerwca również nie przyszedł na przesłuchanie. W związku z tym komisja zdecydowała, że ponownie wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie na byłego prezesa Orlenu - kolejnej - kary pieniężnej w kwocie 3 tys. zł za niestawienie się na trzeci termin przesłuchania.

 

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie