Ukraina zaostrza przepisy. Część obywateli nie będzie mogła wyjechać

Świat
Ukraina zaostrza przepisy. Część obywateli nie będzie mogła wyjechać
PAP/EPA/Oleg Petrasiuk / 24th Mechanized Brigade HANDOUT
Ukraina zaostrza przepisy dla mężczyzn w wieku poborowym.

Od 1 czerwca Ukraina zaostrza przepisy dotyczące mężczyzn w wieku poborowym. Ci, którzy posiadają podwójne obywatelstwo lub kartę pobytu w innym państwie, nie będą mogli opuszczać kraju.

Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko powiedział, że osoby z podwójnym obywatelstwem lub kartą pobytu straciły możliwość wyjazdu z kraju. Nowe przepisy weszły w życie 1 czerwca. 


- Wcześniej wypuszczaliśmy z terytorium Ukrainy osoby, które posiadały zezwolenie na pobyt poza granicami Ukrainy. Teraz tej kategorii obywateli również nie przepuszczamy - powiedział. 

Ukraina zaostrza przepisy dla osób z podwójnym obywatelstwem

Andrij Demczenko przypomniał, że podwójne obywatelstwo jest w Ukrainie zabronione. Powiedział, że jeśli straż graniczna zauważy, że Ukrainiec podczas kontroli udaje obcokrajowca, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

 

ZOBACZ: Joe Biden wprost: Jeśli upadnie Ukraina, upadnie też Polska

 

Ambasada USA w Kijowie opublikowała na swojej stronie internetowej ostrzeżenie dla obywateli, którzy posiadają obywatelstwo ukraińskie. W oświadczeniu podkreślono, że Ukraina nie uznaje już "pobytu za granicą" jako wyjątku uprawniającego ukraińskich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat do opuszczania kraju w czasie wojny. 
 
"Wcześniej obywatele tej grupy posiadający obywatelstwo amerykańsko-ukraińskie mogli wjechać na Ukrainę, a następnie ją wyjechać, gdyby wymeldowali swój pobyt na Ukrainie i zarejestrowali pobyt w USA. Według naszych informacji wyjątek ten został uchylony z dniem 1 czerwca" - przekazano w ostrzeżeniu.

Władysław Kosiniak-Kamysz o Ukraińcach uchylających się od służby

O uchylaniu się od służby mówił w kwietniu Władysław Kosiniak-Kamysz. Na antenie Polsat News stwierdził, że nie dziwi się Polakom, których bulwersuje widok młodych Ukraińców w wieku poborowym "w hotelach i kawiarniach".

 

Minister obrony narodowej dodał, że jest gotów pomóc Ukrainie w zidentyfikowaniu mężczyzn w wieku poborowym, którzy ukrywają się w Polsce. 

 

ZOBACZ: Rosja. Wiceszef MSZ wyraził gotowość do rozwiązania wojny w Ukrainie. Podał warunki


- To jest obowiązek każdego obywatela w danym państwie [...], obywatele Ukrainy mają obowiązki wobec państwa. My już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy też w stanie pomóc stronie ukraińskiej w tym, żeby ci, którzy są objęci obowiązkiem służby wojskowej, udali się na Ukrainę - mówił szef MON. 

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie