Zmiana w relacjach USA-Ukraina? Media zapowiadają podpisanie porozumienia

Świat
Zmiana w relacjach USA-Ukraina? Media zapowiadają podpisanie porozumienia
PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO/EPA/SHAWN
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden prawdopodobnie w połowie czerwca podpiszą porozumienie o bezpieczeństwie

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Joe Biden mają podpisać dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa na marginesie spotkania G7 we Włoszech w przyszłym miesiącu" - podał "Financial Times". Umowa ma być sygnowana na kilka dni przed szczytem pokojowym w Szwajcarii, którego wielkim nieobecnym będzie amerykański przywódca.

Według dziennika w relacjach Waszyngtonu i Kijowa w ostatnim czasie pojawiło się sporo nieporozumień, a szansą na ich poprawę ma być umowa dotycząca bezpieczeństwa - która według informatorów "FT" - podpisana zostanie podczas szczytu G7 we Włoszech, który odbędzie się w dniach 13-15.

 

Zaraz po jego zakończeniu światowi przywódcy zbiorą się w Szwajcarii na konferencji pokojowej. Zbraknie wśród nich Joe Bidena, który zrezygnował z uczestnictwa na poczet prowadzenia batalii o reelekcję. 

Trudny okres w relacjach Kijów-Waszyngton

Absencja Bidena jest jednym z powodów gorszego okresu w jego relacjach z Zełenskim, który miał być poirytowany decyzją prezydenta USA. 

 

"Jesteśmy od siebie bardziej oddaleni niż kiedykolwiek od początku wojny. Jest bardzo, bardzo napięta atmosfera" - mówił o aktualnych relacjach ukraińsko-amerykańskich informator "FT" z najbliższego otoczenia Zełenskiego. 

 

W Kijowie ma panować rozgoryczenie związane z brakiem wsparcia przez USA inicjatywy konferencji szczytu pokojowego. 

 

ZOBACZ: Możliwe zakończenie wojny. Europoseł: Ukraina się nie zgodzi

 

Dziennik powołując się na relacje ukraińskich urzędników i dyplomatów państw G7 wymienił też inne powody, z których uformował się mur między Kijowem i Waszyngtonem. 

 

Kolejną z jego cegiełek jest półroczna saga związana z forsowaniem pomocy dla Ukrainy w amerykańskim Kongresie oraz brak postępów w temacie ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO.

 

Na linii sporu są też kwestie amerykańskich zakazów wobec Ukrainy, w ramach których jej wojska nie mogą atakować bronią pochodzącą z pomocy celów na terenie Rosji oraz czerwone światło dla ataków na rosyjskie rafinerie, nawet przy użyciu ukraińskich dronów. 

"Nie gryź ręki, która cię karmi"

Sposób komunikacji Zełenskiego z Waszyngtonem nie wzbudza entuzjazmu u części jego otoczenia. - Nie gryź ręki, która cię karmi - powiedział "FT" anonimowy urzędnik.

 

Informacje o zamiarach podpisania porozumienia w kwestiach bezpieczeństwa może wskazywać na nachodzącą odwilż w relacjach USA-Ukraina. O zamiarach jej sygnowania w zeszłym miesiącu mówił Zełenski, który podkreślił wtedy, że będzie to najwrażliwsza umowa dotycząca bezpieczeństwa, jaką do tej pory została zawarta przez Ukrainę. 

 

W połowie maja podczas wizyty w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził, że takie porozumienie jest przygotowywane, a jej założeniem jest zapewnienie pomocy wojskowej Ukrainie w różnych sektorach. 

Artur Pokorski / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie