Komunikat Pałacu Buckingham ws. króla Karola. Wspomniano też o księżnej Kate

Świat
Komunikat Pałacu Buckingham ws. króla Karola. Wspomniano też o księżnej Kate
Hollie Adams/Pool Photo via AP)
Król Karol III

Król Wielkiej Brytanii Karol III weźmie udział w Trooping the Colour, zaplanowanej na 15 czerwca paradzie wojskowej połączonej z przeglądem wojska odbywającej się z okazji oficjalnych urodzin monarchy - poinformował Pałac Buckingham. W oświadczeniu wspomniano również o księżnej Kate.

75-letni Karol III, który przechodzi leczenie w związku z nowotworem i dopiero w kwietniu wrócił do udziału w wydarzeniach publicznych, nie będzie jednak prowadził inspekcji wojska konno, jak to było w ubiegłym roku, lecz siedząc w karecie.

Komunikat Pałacu Buckingham. Wspomniano również o Kate

W komunikacie Pałacu Buckingham wspomniano również o księżnej Kate. Jak poinformowano, żona księcia Williama nie będzie uczestniczyć w odbywającej się tydzień wcześniej paradzie, będącej próbą generalną przed Trooping the Colour.

 

Ponieważ księżna sprawuje honorowe dowództwo nad Gwardzistami Irlandzkimi, jednym z regimentów Brytyjskiej Armii, od pewnego czasu spekulowano, że przy okazji tego właśnie wydarzenia powróci ona do publicznej aktywności, którą wstrzymała w związku z wykryciem u niej nowotworu.

 

ZOBACZ: Choroba księżnej Kate. Książę William przekazał nowe informacje

 

Nie wiadomo na razie, czy żona następcy tronu, księcia Williama weźmie udział w samej Trooping the Colour, którą zazwyczaj obserwują wszyscy wykonujący obowiązki członkowie rodziny królewskiej.

 

Gdy w styczniu trafiła do szpitala na zabieg jamy brzusznej - kiedy jeszcze nie było wiadomo o jej nowotworze - informowano, że nie będzie brać udziału w żadnych wydarzeniach publicznych co najmniej do Wielkanocy. W zeszłym tygodniu Pałac Kensington przekazał, że nie należy się tego spodziewać do czasu, gdy zgodę na to wyrażą lekarze.

Oficjalne urodziny brytyjskich monarchów

Trooping the Colour to najważniejszy element oficjalnych urodzin brytyjskich monarchów, które z racji m.in. lepszej pogody są zawsze obchodzone w czerwcu.

 

ZOBACZ: Rodzina królewska zyskuje na popularności. Brytyjczycy docenili króla Karola III

 

W uroczystości bierze udział ponad 1400 żołnierzy z ceremonialnych jednostek brytyjskiej armii, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, którzy po przeglądzie wojska dokonywanym przez monarchę na defiladowym placu Horse Guards Parade wracają do Pałacu Buckingham.

 

"Prawdziwe" urodziny króla Karola III przypadają 14 listopada.

dk / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie