Trend się odwrócił. Inflacja w górę

Polska Pola Kajda / Polsatnews.pl
Trend się odwrócił. Inflacja w górę
Pixabay/Anna Sulencka
Portfel z polskimi pieniędzmi

Główny Urząd Statystyczny przedstawił nowe dane związane z inflacją. W maju zaobserwowano wzrost o 2,5 proc. rok do roku oraz 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Eksperci oceniają, że przyczyną może być powrót stawki VAT na żywność do 5 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę nowe informacje na temat wzrostu cen. Jest to tak zwany szybki szacunek inflacji za maj. Według przedstawionych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju 2024 r. rok do roku o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,1 proc. 

 

W kwietniu ceny wzrosły w Polsce rosły o 2,4 proc. w ujęciu rok do roku. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy spodziewali się w maju wzrostu cen na poziomie 2,8 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm, a zatem ostatecznie uzyskane wyniki mogą niejako napawać optymizmem. 

W maju wyższa inflacja. Skąd wzrost cen?

Jak wskazują eksperci, za rosnącą wciąż inflacją stoi przede wszystkim powrót stawki VAT na żywność do 5 proc. Jest to efekt, który nie przestał jeszcze się ujawniać. "Zerowy" VAT na podstawowe produkty żywnościowe przestał obowiązywać z dniem 1 kwietnia, jednak wiele sieci handlowych znalazło rozwiązanie - zdecydowało się "zamrozić" VAT w stosunku do znacznej części swojej oferty.

 

ZOBACZ: Ministerstwo szuka chętnych do pracy. "Unikalna możliwość służenia Polsce"

 

Ekonomiści podkreślają, że w Polsce utrzymuje się podwyższona inflacja bazowa. Określanie wskaźnika CPI jest nieco trudniejsze dla usług niż towarów. Dzieje się tak, ponieważ ceny usług ulegają dynamicznym zmianom związanym ze wzrostem wynagrodzeń, co zwiększa koszty po stronie pracodawców.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie