Wizyta prezydenta Ukrainy w Brukseli. Ma ważny cel

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Wizyta prezydenta Ukrainy w Brukseli. Ma ważny cel
AP Photo/Omar Havana
Prezydent Ukrainy przyjdzie z wizytą do Brukseli

Wołodymyr Zełenski poleciał na spotkanie z belgijskim premierem. W Brukseli zawarto umowę dotyczącą współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. Wcześniej podobny dokument podpisano w Hiszpanii, a kraj zadeklarował przekazania sporego pakietu pomocy finansowej dla Kijowa.

W poniedziałek wieczorem kancelaria belgijskiego premiera Alexandra De Croo poinformowała o wizycie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy przyjechał z wizytą do Brukseli we wtorek rano. Podczas spotkania z szefem belgijskiego rządu została podpisana dwustronną umowa o współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

 

Porozumienie obejmujące m.in. dostawę 30 myśliwców F-16, a pierwsze z nich trafią do Kijowa jeszcze w tym roku. "Dokument obejmuje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku, a także zobowiązanie Belgii do zapewnienia wsparcia w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy" - poinformował Zełenski w mediach społecznościowych.

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Brukseli

W harmonogramie zaplanowano również spotkanie prezydenta Ukrainy z królem Filipem, a kilkugodzinna podróż do Belgii zakończy się w południe na lotnisku wojskowym w Melsbroek pod Brukselą. Tam Zełenski zobaczy się z belgijskimi pilotami, instruktorami i technikami, specjalizującymi się w myśliwcach F-16.

 

ZOBACZ: Gorzkie słowa Zełenskiego o pomocy. Każda decyzja "spóźniona o rok"

 

Z Brukseli prezydent Ukrainy uda się do Lizbony, gdzie spotka się z premierem Luisem Montenegro i prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą. Tam również mają zostać podpisane dokumenty o współpracy.

 

Z kolei z Portugalii - jak ustaliła lizbońska telewizja SIC - Zełenski poleci do Paryża.

Hiszpania pomoże Ukrainie

W poniedziałek Zełenski był w Madrycie, gdzie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem zawarł umowę o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Sanchez poinformował na konferencji prasowej, że podpisana umowa przewiduje współpracę w trzech obszarach: obronności, działania na rzecz pokoju i odbudowy. Dodał, że Hiszpania włączy się nie tylko w militarne wsparcie dla Kijowa, ale poprze też jego wysiłki w działaniach na rzecz osiągnięcia pokoju oraz w odbudowie Ukrainy.

 

W ramach paktu Hiszpania zadeklarowała, że w tym roku przekaże wsparcie wojskowe dla Ukrainy o wartości 1 miliarda euro.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie