Gorzkie słowa Zełenskiego o pomocy. Każda decyzja "spóźniona o rok"

Świat
Gorzkie słowa Zełenskiego o pomocy. Każda decyzja "spóźniona o rok"
EPA/Służba prasowa Prezydenta Ukrainy
Zełenski uważa, że sojusznicy pomagają za późno

- Zachodni sojusznicy zbyt długo podejmowali decyzje o wsparciu wojskowym dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z agencją Reutera. Ukraiński przywódca wspomniał także o polskich samolotach, które - według niego - mogłyby pomóc jego krajowi.

Jak ocenił Wołodymyr Zełenski, każda decyzja podejmowana razem z zachodnimi partnerami "jest spóźniona o rok". Zdaniem polityka dostawy pomocy wojskowej - w szczególności systemów obrony powietrznej, takich jak systemy Patriot - to "jeden duży krok naprzód, ale wcześniej dwa kroki w tył".

W. Zełenski o sojusznikach. Każda decyzja "spóźniona o rok"

Prezydent Ukrainy stwierdził, że gdyby Ukraina otrzymała systemy Patriot wcześniej, mogłaby zapobiec wielu rosyjskim atakom na obiekty energetyczne i infrastrukturalne. Ukraiński przywódca podkreślił też, że sojusznicy mogliby m.in. pomóc Ukrainie, zestrzeliwując rosyjskie rakiety nad ukraińskimi terytoriami.

 

- Kiedy lecą rakiety, polskie samoloty wznoszą się, ale nie zestrzeliwują rosyjskich rakiet. Czy mogą to zrobić? Jestem pewien, że tak. Czy liczy się to jako atak na kraje NATO, zaangażowanie [w wojnę - red.]? Nie - komentował Zełenski.

 

ZOBACZ: Rosja boryka się z poważnym kryzysem. Brakuje rąk do pracy

 

Ukraiński prezydent zaznaczył też, że Kijów nigdy nie użył zachodniej broni do ataków na terytorium Rosji, ponieważ sprzeciwiają się temu sojusznicy. - Nie zgadzamy się na to. Nie możemy narażać całej ilości broni [dostaw - red.] - dodał. 

 

Jak wspomniał, choć Ukraina prowadzi ze swoimi partnerami negocjacje w sprawie użycia ich broni do ataków na sprzęt wojskowy Federacji Rosyjskiej na terytorium Rosji, na razie rozmowy stoją w miejscu.

Zełenski o rosyjskiej ofensywie w obwodzie charkowskim

Zełenski odniósł się również do rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim. Jak stwierdził, obecnie sytuacja jest pod kontrolą, ale tydzień temu "było trudniej".

 

ZOBACZ: "To pierwsza fala". Wołodymyr Zełenski o rosyjskiej ofensywie na Charków

 

Od 9 maja Rosjanie opanowali 278 km kwadratowych terytorium Ukrainy. To największy obszar jaki udało się zająć armii Władimira Putina w ciągu ostatniego półtora roku wojny przeciwko Ukrainie - podała w czwartek agencja AFP. 

Nina Nowakowska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie