Tarcza Wschód. Szczegóły MON ws. wielkiej inwestycji na granicy

Polska
Tarcza Wschód. Szczegóły MON ws. wielkiej inwestycji na granicy
Fot. Damian Łubkowski, 18 Dywizja Zmechanizowana/X.com
Zdjęcie ilustracyjne

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił szczegóły programu Tarcza Wschód, która ma być "największą operacją umacniania wschodniej flanki NATO od 1945 roku". Jak dodał, w projekt powinna zaangażować się finansowo Unia Europejska.

Tarcza Wschód to szereg inwestycji mających wzmocnić wschodnią granicę Polski. Jak wyjaśnił w poniedziałek minister obrony, w programie ma uczestniczyć kilka ministerstw oraz samorządów. Inwestycja będzie realizowana na przełomie lat 2024-2028, a jej szacowany "koszt materiałowy" wyniesie około 10 mld zł. 

Wzmocnienie wschodniej granicy. Szef MON: Największa operacja

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w kwestii programu oczekuje współpracy wszystkich sił politycznych, a także lokalnej społeczności. - Konstytuując główne założenia naszej polityki, powołując koalicję po wygranych wyborach, oparliśmy bezpieczeństwo na trzech filarach - siła polskiej armii, siła w sojuszach, odporność społeczna. Tarcza Wschód realizuje te wszystkie elementy - podkreślił.

 

ZOBACZ: Tarcza Wschód. Wicepremier zdradza szczegóły projektu. "Największa operacja w historii"

 

Na Tarczę Wschód mają składać się różne fizyczne zapory oraz najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny, jak również systemy dronowe oraz antydronowe. Jak stwierdził wicepremier, "nasze działania są zgodne z planami odstraszania i obrony NATO oraz Unii Europejskiej". 

 

- To będzie połączenie uwarunkowań terenowych z fortyfikacjami i nowoczesną technologią - opisywał szef MON, dziękując jednocześnie podatnikom za to, że "składają się na nasze wspólne bezpieczeństwo i finansowanie tego wieloletniego programu".

Tarcza Wschód. Władysław Kosiniak-Kamysz podał szczegóły

Jak wspomniał lider PSL, oddzielnym działaniem resortu będzie umacnianie zapory na wschodniej granicy, która "w niektórych miejscach okazała się nieszczelna".

 

Obecny na konferencji wiceszef MON Cezary Tomczyk ogłosił z kolei, że w ciągu kilku tygodni do Sejmu trafi ustawa o inwestycjach mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

 

ZOBACZ: "Lepsza Polska". Europejska tarcza antyrakietowa: niemiecki biznes czy polskie bezpieczeństwo?

 

Tarcza Wschód jest jednym z najważniejszych tematów trwającej kampanii europejskiej oraz kluczowym elementem rządowej polityki bezpieczeństwa. Podobne kroki w celu zabezpieczenia granicy z Rosją zapowiedziały już państwa bałtyckie. Inwestycje te złożą się na tysiąckilometrowy pas obrony na wschodniej flance NATO.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie