Tarcza Wschód. Wicepremier zdradza szczegóły projektu. "Największa operacja w historii"

Polska
Tarcza Wschód. Wicepremier zdradza szczegóły projektu. "Największa operacja w historii"
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz

- To będzie największa w historii operacja umacniania polskiej granicy - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadając budowanie umocnień na granicy. - Znajdą się tam fortyfikacje, ale będzie tam przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe - dodał. Wcześniej takie działania zadeklarował premier Donald Tusk.

- Będziemy umacniać wschodnią granicę. Przystąpiliśmy do realizacji największej operacji "Tarcza Wschód". Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic nigdy nie było - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystej przysięgi żołnierzy i święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej.

 

Wicepremier zapowiedział, że w poniedziałek przedstawiona zostanie strategia budowy umocnień na granicy

Tarcza Wschód. Wicepremier o szczegółach 

- To będzie linia bałtycka w połączeniu z Litwą, Łotwą i Estonią. Będzie to największa w historii operacja umacniania polskiej granicy. Znajdą się tam fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe - zapowiedział szef MON. Na wyposażeniu każdej jednostki mają znaleźć się bezałogowce powietrzne, wodne i podwodne.

 

- To konieczność czasu, to jest to do czego jesteśmy powołani - dodał.

 

Jak przekazał minister, to jest przykład ponadpartyjnej współpracy. - W sprawie wojska musi być kontynuacja, z poprawianiem błędów oczywiście - zaznaczył.

 

- Żołnierz Wojska Polskiego musi być najlepiej wyposażony - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Premier zapowiedział budowę umocnień na granicy

- Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski - zadeklarował 11 maja na konferencji prasowej przy granicy z Białorusią Donald Tusk.

 

Premier ujawnił, że rząd rozpoczął prace nad wzmocnieniem wschodnich granic kraju. Dodał, że "na ten cel nie ma limitu środków".

 

- Na granicy z Bialusią mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową - powiedział Tusk. - Jak zaznaczył, współpraca polskich służb przebiega świetnie. - Od ich misji, od ich poświęcenia zależy bezpieczeństwo Polek i Polaków - stwierdził.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Ponad 140 osób próbowało dostać się do Polski


Tusk ujawnił, że rząd rozpoczął prace nad wzmocnieniem wschodnich granic kraju w związku z "presją reżimu Łukaszenki", a także z "narastającym zagrożeniem wynikającym z wojny rosyjsko-ukraińskiej" i "niepewną sytuacją geopolityczną".

 

- Będziemy koordynować działania na rzecz ochrony granicy, nie tylko przed presją migracyjną. Rozpoczęliśmy także intensywne prace nad nowoczesną fortyfikacją - powiedział.

Dawid Skrzypiński / Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie