"Jeże", pola minowe i gniazda oporu. Gigantyczna inwestycja na granicy [WIZUALIZACJE]

Polska
"Jeże", pola minowe i gniazda oporu. Gigantyczna inwestycja na granicy [WIZUALIZACJE]
PAP/Marcin Obara, MON
Wizualizacja Tarczy Wschód

Są pierwsze wizualizacje Tarczy Wschód. Resort obrony przekazał szczegóły na temat tego, jak mają wyglądać umocnienia na wschodniej granicy. Inwestycja ma kosztować co najmniej 10 mld zł. - Chcemy, żeby projekt był realizowany niezwłocznie, zacznie się jeszcze w tym roku - powiedział wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Tarcza Wschód to szereg inwestycji mających wzmocnić wschodnią granicę Polski. Program - w którym ma uczestniczyć kilka resortów i jednostek samorządowych - ma ruszyć jeszcze w tym roku. Szczegóły tego, jak ma wyglądać "największa operacja umacniania wschodniej flanki NATO od 1945 r." przedstawili w poniedziałek szefowie ministerstwa obrony.

Tarcza Wschód. MON pokazało wizualizacje

Na Tarczę Wschód mają składać się różnego rodzaju fizyczne zapory, najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny oraz systemy dronowe i antydronowe. - To będzie połączenie uwarunkowań terenowych z fortyfikacjami i nowoczesną technologią - wyjaśnił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

ZOBACZ: Tarcza Wschód bez tajemnic. Znamy szczegóły

 

Na konferencji pokazano też pierwsze wizualizacje projektu. Na jednej z nich widać: pogłębiony rów drogowy, pojazd z przyczółkiem, kryjówkę, magazyn materiałów i posterunek. Wszystkie te elementy mają znaleźć się w strefie nadgranicznej, czyli do 50 km od granicy. 

 

Wizualizacja Tarczy WschódMON Wizualizacja Tarczy Wschód

 

W pasie przygranicznym mają pojawić się z kolei fortyfikacje. Wśród nich znajdą się m.in.: palisady, bariery stałe, zintegrowana zapora inżynieryjna, a także "jeże" żelbetonowe, pola minowe, kryjówki oraz bagna i lasy.

 

Wizualizacja Tarczy WschódMON Wizualizacja Tarczy Wschód

Jak dodał Cezary Tomczyk, dokładny przebieg i rozmieszczenie poszczególnych elementów Tarczy Wschód są elementem planów operacyjnych i mają charakter niejawny. - System wykrywania, ostrzegania i śledzenia połączy elementy tradycyjne z tymi najnowocześniejszymi. Chcemy, żeby w przyszłym roku pierwsze polskie satelity znalazły się na niebie. System będzie składał się z poszczególnych, wzajemnie uzupełniających się warstw - powiedział wiceminister obrony.

 

- Zasadniczym celem Tarczy Wschód jest odstraszanie, ale też przygotowanie do obrony granicy - zaznaczył natomiast gen. Wiesław Kukuła, który przedstawił też też cztery tzw. linie wysiłku. Są to: 

  • Wzmocnienie możliwości przeciwzaskoczeniowych
  • Ograniczenia mobilności przeciwnika
  • Zapewnienie mobilności dla wojsk własnych
  • Zwiększenie bezpieczeństwa wojsk i ochrona ludności cywilnej

Pierwsze założenie ma być realizowane za pomocą: systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia. W ramach tego punktu przy granicy powstaną też wysunięte bazy operacyjne, węzły logistyczne, a  także infrastruktura dla systemów antydronowych. Dopełnieniem będą stacje bazowe przypominające maszty telefonii komórkowej, na których umieszczone zostaną nowoczesne systemy oraz inne zabezpieczenia, jak choćby kamery termowizyjne.

 

- Jesteśmy w przededniu uruchomienia polskiego systemu satelitarnego - powiedział Tomczyk.

 

Drugie założenie skupia: rowy przeciwczołgowe, żelbetonowe "jeże", kamuflety do wysadzania, a także studzienkowanie dróg, pogłębianie rowów melioracyjnych oraz adaptację naturalnych warunków terenowych.

 

Na trzecie założenie składa się: przygotowanie osi przepraw drogowych, gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych oraz przygotowanie przyczółków z dojazdami, jak również dostosowanie wybranych obiektów inżynieryjnych do znacznych obciążeń.

 

ZOBACZ: Tarcza Wschód. Szczegóły MON ws. wielkiej inwestycji na granicy

 

W czwartym założeniu chodzi o możliwość ukrycia dla żołnierzy i cywilów, świadczenia osobowe i rzeczowe do rozbudowy fortyfikacyjnej rejonów obrony, ukrycia i bunkry na środki rażenia oraz magazyny bądź bunkry na środki bojowe.

 

Jak oznajmił wiceszef MON koszt "materiałowy" Tarczy Wschód wyniesie około 10 mld zł. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków unijnych i zakończyć się do 2028 roku. Zabezpieczone ma być 700 kilometrów granicy. Z myślą o programie powstał międzyresortowy zespół składający się z przedstawicieli MON, MSWiA, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie