Temperatura wody w Bałtyku i jeziorach. Czy można się już kąpać bezpiecznie?

Polska
Temperatura wody w Bałtyku i jeziorach. Czy można się już kąpać bezpiecznie?
Lech Muszyński/PAP
Czy można już bezpiecznie kąpać się nad jeziorem?

Czas wakacji zbliża się wielkimi krokami. Sprzyjająca pogoda sprawia, że wiele osób postanawia nie czekać do lipca i wcześniej zaplanować urlop nad Bałtykiem czy nad jeziorami. Miłośnicy kąpieli morskich powinni jednak wiedzieć, że chociaż sezon kąpielowy rozpoczyna się 1 czerwca, tak naprawdę możliwość skorzystania z takiej atrakcji jest podyktowana temperaturą wody. 

Staropolski przesąd głosi, że lepiej nie kąpać się w morzu czy w jeziorze przed Nocą Świętojańską. Ma on oczywiście związek z ludowymi wierzeniami, według których przed tą datą wejście do wody niesie ogromne niebezpieczeństwo.

 

Dziś jednak niewiele osób o tym pamięta i dlatego plaże nad Bałtykiem czy dużymi polskimi jeziorami zaczynają się zapełniać przed Sobótką.

Od kiedy można kąpać się w morzu i w jeziorach?

Ustawa o prawie wodnym w naszym kraju mówi, że sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września. Warto jednak pamiętać, że nie należy kierować się datą, podejmując decyzję o kąpieli w morzu.

 

Najbardziej istotną kwestią w tym przypadku pozostaje temperatura wody. Jaką wartość powinna przybrać, aby móc mówić o bezpiecznej kąpieli w Bałtyku albo w jeziorach?

Kąpiel w Bałtyku i jeziorach - przy jakiej temperaturze wody jest dozwolona?

Według ekspertów musi ona osiągnąć wartość minimum 18 stopni Celsjusza. Jak przyznają specjaliści, jest to nadal dość zimna woda, przez co wiele osób po zanurzeniu się w niej, może odczuwać dyskomfort.

 

Zdecydowanie przyjemniejsza kąpiel jest w chwili, kiedy temperatura wody wzrośnie do poziomu powyżej 22 stopni. Nie bez znaczenia jest przy tym temperatura powietrza - powinna być o około 4 stopnie wyższa.

 

ZOBACZ: Telewizja naziemna nie działa? Problemy w całej Polsce

 

Przed wejściem do wody zaleca się sprawdzenie jej temperatury. Wiele serwisów internetowych na bieżąco aktualizuje informacje, dlatego można liczyć na rzetelne dane. Warto też uwzględnić dodatkowe czynniki.

Jaka temperatura w Bałtyku i jeziorach. Wskazanie IMGW

Jaka jest obecnie temperatura wody w polskim morzu i jeziorach? Jeśli chodzi o Bałtyk, to w piątek 24.05 o godzinie 8:00 (dane IMGW), najcieplej było:

  • Na wyspie Wolin (19,1 stopnia Celsjusza)
  • w Świnoujściu (18,3)
  • w Łebie (18,4)

Najcieplejsze spośród jezior były:

  • Selmęt Wielki (21,5)
  • Gopło (21,3)
  • Studzieniczne (21)

 

Kiedy nie można kąpać się w morzu lub jeziorze? Przede wszystkim przy niestabilnej pogodzie - podczas silnego wiatru, burzy czy ulewy.

 

Kąpiel nie jest ponadto zalecana przy zanieczyszczeniu wody sinicami. Na strzeżonych kąpieliskach o możliwości wejścia do wody informują flagi w kolorze białym, czerwonym i czarnym. Dwie ostatnie zakazują kąpieli.

 

ZOBACZ: Niebezpieczne burze nad Polską. Połowa kraju objęta alertami

 

Decyzja o korzystaniu ze zbiornika wodnego powinna być także podyktowana samopoczuciem. Eksperci alarmują, aby nie zaczynać kąpieli, kiedy organizm wysyła niepokojące oznaki. Niedopuszczalne jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu czy innych substancji powodujących zaburzenia neurologiczne.

Gdzie jest najcieplejsza woda nad Bałtykiem?

Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują, że na najcieplejszą wodę nad Bałtykiem można liczyć w okolicach Pucka. I chociaż region ten nie jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez miłośników kąpieli w morzu, kusi szeregiem dodatkowych atrakcji. 

 

Natomiast w kategorii jezior wygrywa w tym względzie Pojezierze Iławskie i jezioro Jeziorak. Najchłodniejsze z kolei jest jezioro Hańcza. Eksperci przekonują jednak, że w większości mazurskich jezior latem temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Kąpiel w morzu czy jeziorze to dla wielu osób prawdziwa przyjemność.

 

Korzystanie z niej wymaga jednak dostosowania się do pewnych reguł. I oczywiście zachowania zdrowego rozsądku tak, aby urlop upływał pod znakiem bezpieczeństwa.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie