Granica z Białorusią. Ponad 140 osób próbowało dostać się do Polski

Polska
Granica z Białorusią. Ponad 140 osób próbowało dostać się do Polski
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora

Straż Graniczna poinformowała, że ponad 140-osobowa grupa próbowała dostać się do Polski z terytorium Białorusi. Do próby siłowego przekroczenia granicy, którą odparli pogranicznicy i żołnierze, doszło na rzece Przewłoce.

Straż Graniczna w poniedziałek w mediach społecznościowych poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z terytorium Białorusi w rejonie, którą ochrania Placówki SG w Białowieży. 

Ogromna grupa osób na polsko-białoruskiej granicy 

Tym razem szturm na granicę przypuściła ponad 140-osobowa grupa. Do próby wdarcia się przez rzekę Przewłokę na terytorium naszego kraju doszło w piątek około godz. 20.

 

"Cudzoziemcy byli bardzo agresywni - rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli Straży Granicznej i Wojska Polskiego, by w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy" - przekazali pogranicznicy. 

 

ZOBACZ: Premier zapowiada wzmocnienie granicy z Białorusią. Donald Tusk: Rozpoczęliśmy prace

 

"Do nielegalnego przekroczenia granicy nie dopuszczono. Migranci wycofali się w głąb Białorusi" - dodano. Do podobnej, masowej próby doszło 6 maja.

 

Z danych przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że od piątku do niedzieli odnotowano łącznie 824 próby nielegalnego przedostania się do Polski. Dodatkowo zatrzymano siedem osób za pomocnictwo.

 

Mundurowi udzielili również osobom dziewięciu pomocy medycznej. 

Donald Tusk zapowiada wzmocnienie granicy

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk poinformował, że rząd rozpoczął prace nad wzmocnieniem wschodnich granic kraju w związku z "presją reżimu Łukaszenki", a także z "narastającym zagrożeniem wynikającym z wojny rosyjsko-ukraińskiej" i "niepewną sytuacją geopolityczną". Zaznaczył, że umocnienia będą powstawały na całej długości granicy wschodniej.

 

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

Paulina Godlewska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie