Pracował w swoim ogrodzie. Odnalazł siekierę sprzed kilku tysięcy lat

Polska
Pracował w swoim ogrodzie. Odnalazł siekierę sprzed kilku tysięcy lat
Pixabay/Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Pod Warszawą odkryto siekierę z czasów neolitu.

W Józefowie (woj. mazowieckie) przypadkowo odkryto krzemienną siekierkę z czasów neolitu. Wstępnie oszacowano, ze ma ok. 4 tys. lat. Trafiła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu w Józefowie (woj. mazowieckie) podczas prac ogrodowych, odnaleziona została krzemienna siekiera. Najprawdopodobniej pochodzi z czasów neolitu.

 

O sensacyjnym odkryciu poinformowano w mediach społecznościowych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sensacyjne odkrycie sprzed 4 tys. lat 

"Sensacja! W ubiegłym tygodniu w Józefowie koło Legionowa, podczas prac ogrodowych, odnaleziona została krzemienna siekiera, prawdopodobnie związana z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu" – czytamy. 

 

ZOBACZ: Imponujące wyniki pracy badaczy. Odkrycie sprzed pięciu tysięcy lat

 

Znaleziona siekierka powstała ok. 4 tys. lat temu. Obiekt został już przekazany w depozyt Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. 

Niepierwsze takie znalezisko

Do podobnego odkrycia doszło w kwietniu w województwie lubelskim. Na terenie Leśnictwa "Siennica" Nadleśnictwa Krasnystaw znaleziono fragment siekierki, którą wykonano najprawdopodobniej w czasach wczesnego neolitu.

 

"Siekierka o wymiarach: długość około 14,5 cm, długość krawędzi tnącej około 5,2 cm, ma kształt wysokiego trapezu, o lekko rozszerzonej wachlarzowato krawędzi tnącej i lekko wklęsłym prostokątnym obuchu, przekrój poprzeczny prostokątny, przekrój podłużny zbliżony do soczewkowatego i waży 678 gram" – czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.  

 

ZOBACZ: Zaskakujące odkrycie w Głuchołazach. Ktoś wyrzucił kilkaset kilogramów chleba


Siekierkę, która jest w doskonałym stanie, można wstępnie datować na wczesny neolit, czyli ok. 4 tys. lat p.n.e. Jest to pierwsze tego typu znalezisko z tego okresu na terenie powiatu krasnostawskiego. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie