Urlop macierzyński ma zostać wydłużony. Nawet do 15 tygodni

Polska
Urlop macierzyński ma zostać wydłużony. Nawet do 15 tygodni
Polsat News
Matka z dzieckiem na spacerze

Resort pracy na czele z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk zapowiada zmiany w długości urlopu macierzyńskiego. Mają one objąć rodziców wcześniaków, dla których urlop może zostać wydłużony nawet o 15 tygodni.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z resortem pracy przedstawiła w piątek projekt ustawy, która ma wprowadzić zmiany w długości urlopu macierzyńskiego. To ważna informacja przede wszystkim dla rodziców wcześniaków oraz chorych noworodków. Jak zapowiada minister, może oznaczać to wydłużenie urlopu o nawet 15 tygodni. 

Urlop macierzyński wydłużony. Resort pracy zapowiada zmiany

Zaproponowano rozwiązanie "tydzień za tydzień", w którym każde siedem dni spędzone wraz z dzieckiem w szpitalu będzie równoważne z dodatkowym tygodniem urlopu.

 

Prace nad projektem rozpoczęły się w lutym. O zmiany te zabiegali przede wszystkim, jak przekazała szefowa MRPiPS, sami rodzice wcześniaków.

 

- Urlop macierzyński nie ma z urlopem nic wspólnego - powiedziała podczas konferencji Agnieszka Dziemanowicz-Bąk, prezentując w przededniu dnia matki propozycje zmian - Ciężko sobie wyobrazić, żeby rodzic spędzający czas z nowo narodzonym dzieckiem w szpitalu mógł się z tego cieszyć. To jest ogromny lęk, to jest ogromny stres - dodała.

Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Nawet o 15 tygodni więcej 

- W naszym wspólnym projekcie przewidujemy rozwiązania dla wcześniaków, które urodziły się przed 28. tygodniem lub ważących mniej niż 1000 g. Dla rodziców takich wcześniaków proponujemy rozwiązanie "tydzień za tydzień" aż do 15 dodatkowych tygodni - wyjaśniła na konferencji szefowa MRPiPS - Taka sama zasada do ośmiu tygodni będzie obowiązywała dla rodziców pozostałych wcześniaków. 

 

Minister mówiła, że urlop przyznawany będzie na wniosek. Będzie mogła z niego skorzystać nie tylko matka, ale również ojciec.

 

ZOBACZ: Wicepremier usłyszał pytanie o lekcje religii. "Nie ma mowy"

 

- Z urlopu będą mogli skorzystać zarówno ci rodzice, których dzieci urodzą się po wejściu w życie ustawy, jak i ci, którzy będą już wówczas przebywać na urlopie - dodała.

Propozycje zmian. Kolejne kroki

- Symbolicznym prezentem dla rodziców jest czas. Ciężko sobie wyobrazić, żeby rodzic spędzający czas z nowo narodzonym dzieckiem w szpitalu mógł się z tego cieszyć. To jest ogromny lęk, to jest ogromny stres – tłumaczyła minister.

 

- Rozpoczynamy kroki na ścieżce rządowej, a później etap parlamentarny. Minister finansów zapewnia, że nie widzi żadnych powodów, żeby projektu tego nie sfinansować - przekazała Dziemianowicz-Bąk.

Pola Kajda / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie