Nowe oszustwo na bazarze. Podmieniają popularne warzywo

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Nowe oszustwo na bazarze. Podmieniają popularne warzywo
Polsat News
Na bazarach sprzedają pasternak zamiast pietruszki

Rosnące ceny warzyw wymuszają na części nieuczciwych sprzedawców na bazarach tricki, dzięki którym mogą więcej zarobić. Jak donosi jeden z tabloidów, handlarze podmieniają drożejącą pietruszkę zupełnie innym warzywem. I choć smakuje zupełnie inaczej to wygląda niemal identycznie.

Przedłużająca się susza oraz wysokie temperatury sprawiają, że ceny owoców i warzyw idą w górę. Szczególnie droga jest teraz pietruszka. Jak wylicza "Fakt", za zeszłoroczne korzenie trzeba zapłacić w hurcie 11 zł za kilogram. W sklepach i bazarach warzywo kosztuje nawet ok. 22 zł za kg. Dla porównania w takiej cenie w dyskoncie można dostać schab. 

Oszuści na bazarach sprzedają fałszywą pietruszkę

Sprzedawcy na bazarach postanowili wykorzystać sytuację i zarobić na podwyżkach. W niektórych miejscach zamiast pietruszki sprzedają niczego nieświadomym klientom pasternak. Z uwagi na podobieństwo warzyw w pierwszej chwili trudno zauważyć różnicę, a większość osób nie ogląda dokładnie tego, co pakuje handlujący.  

 

Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu. Wówczas również pojawiało się co raz więcej przypadków oszustów, ponieważ ceny pietruszki biły rekordy. W hurcie warzywo kosztowało nawet w granicach 17 zł za kg, a pasternak jest znacznie tańszy w uprawie. 

 

ZOBACZ: Ceny rzepaku zaskakują rolników. Jakie prognozy na najbliższe tygodnie?

 

Pojawia się pytanie, jak nie dać się oszukać. Najłatwiej odróżnić warzywa po liściach. Pasternak ma całkiem spore, pojedynczo pierzaste listki o ząbkowanych brzegach, z kolei pietruszka ma znacznie bardziej pierzaste liście. Różnica jest również w zapachu. Pasternak ma delikatnie słodkawą woń. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie