Gwarancja bezpieczeństwa. Ukraina rozpoczyna negocjacje z Polską

Świat
Gwarancja bezpieczeństwa. Ukraina rozpoczyna negocjacje z Polską
PAP/Vladyslav Musiienko
Stefańczuk i Kidawa-Błońska przed rozpoczęciem negocjacji

Ruszają oficjalne negocjacje dotyczące tekstu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską - poinformował przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Do tej pory Ukraina podpisała umowę o bezpieczeństwie z kilkoma państwami, w tym Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.  

- To właśnie dziś rozpoczynamy negocjacje nad tekstem umowy o gwarancjach bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską. Chcemy, by była ona jak najbardziej ambitna - powiedział Rusłan Stefańczuk podczas piątkowej konferencji. Dodał, że jest przekonany, że "nadchodzący dokument stworzy solidny, mocny fundament długoterminowego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami".

Gwarancje bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą. Ruszają negocjacje

Rusłan Stefańczuk spotkał się w Kijowie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Przewodniczący parlamentu przekazał, że omówiono wszystkie kwestie współpracy obu państw, w tym sprawę obronności i ochrony Ukrainy, a także kwestie związane z utworzeniem międzynarodowego mechanizmu odszkodowawczego.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że ​​polski parlament i rząd podejmują szereg działań, w tym na poziomie międzynarodowym, aby w pełni pomóc Ukrainie w ochronie jej suwerenności i integralności terytorialnej.

 

ZOBACZ: Źródła Reuters: Władimir Putin gotowy do zakończenia wojny

Dyskusje o bezpieczeństwie Ukrainy

W marcu 2023 roku Wołodymyr Zełenski powiedział, że jeśli Ukraina nie może w czasie wojny zostać członkiem NATO, to chciałaby otrzymać strategiczne gwarancje bezpieczeństwa.

 

W polowie maja ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej podjęli oficjalne dyskusje. Stworzono liczący 11 stron dokument, który został oznaczony jako "poufny". Ma on gwarantować zarówno natychmiastową, jak i długoterminową pomoc dla Ukrainy. 

 

Przyjęcie gwarancji będzie wiązało się z gotowością do udzielenia Ukrainie natychmiastowych konsultacji w przeciągu 24 godzin od rozpoczęcia ataku na kraj.

Pomoc dla Ukrainy: natychmiastowa i długotrwała

Wskazano, że UE i jej kraje członkowskie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Ukrainie. Żołnierze Unii nie wezmą jednak bezpośredniego udziału w walce z Rosją. Zamiast tego Kijów może liczyć na dostawę broni, szkolenia żołnierzy, pomoc w rozminowywaniu kraju, pomoc humanitarną oraz wsparcie w reformie sektora bezpieczeństwa. Kraje UE udzielą jej również wsparcia finansowego w odbudowie kraju. 

 

Podjęte na poziomie UE decyzje będą stanowić uzupełnienie tych, które kraje członkowskie zawarły dotąd z Ukrainą we własnym zakresie. 

Pola Kajda / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie