Rosja. Władimir Putin mści się na USA. Podpisał dekret

Świat
Rosja. Władimir Putin mści się na USA. Podpisał dekret
Alexander Kazakov/Sputnik/Kremlin Pool Photo/AP
Władimir Putin podpisał dekret wymierzony w USA

Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Władimir Putin podpisał dekret zakładający możliwość przejmowania aktywów należących do amerykańskich firm i osób fizycznych na terenie Rosji. W czwartek stosowny dokument pojawił się na stronie internetowej Kremla.

Rosja. Władimir Putin reaguje na działania USA. Podpisał dekret

Decyzja Putina ma być odpowiedzią na zamrożenie środków z rosyjskich majątków w Stanach Zjednoczonych, na które zgodę wydał amerykański Kongres.

 

Dekret zakłada, że rosyjski podmiot będzie miał możliwość zwrócenia się do rosyjskiego sądu z wnioskiem o ustalenie, czy jego majątek w USA został przejęty bezpodstawnie i będzie mógł domagać się odszkodowania. Sąd nakaże wówczas, w ramach rekompensaty, przejęcie amerykańskich aktywów lub majątku znajdującego się w Rosji z listy, która będzie sporządzona przez rosyjską rządową komisję ds. sprzedaży aktywów zagranicznych.

 

Zgodnie z dekretem przejęciu podlegać będą udziały w spółkach, nieruchomości, majątek ruchomy i prawa majątkowe w Rosji, będące własnością podmiotów z USA.

 

ZOBACZ: Pilne "negocjacje" w Mińsku. Władimir Putin leci na Białoruś

 

Jak zauważa Reuters, według ekspertów i ekonomistów zdolność Rosji do przejmowania zagranicznych aktywów została ograniczona przez malejące inwestycje innych państw po inwazji na Ukrainę. Moskwa może jednak sięgać po środki pieniężne inwestorów prywatnych.

USA chce odbudować Ukrainę rosyjskimi pieniędzmi

W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że Kongres wyraził zgodę na konfiskatę rosyjskich aktywów w Ameryce i Waszyngton zamierza z tego skorzystać.

 

Blinken zapowiedział jednocześnie, że USA zamierzają współpracować z państwami G7, które na razie zdecydowały się wykorzystać przychody z wartych około 300 mld euro rosyjskich aktywów. W kwietniu amerykański Kongres przyjął opóźniany pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. 

 

ZOBACZ: Rosja straciła dwa cenne okręty w jeden dzień

Paweł Sekmistrz / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie