Polak nowym błogosławionym. Papież podpisał dekret

Polska
Polak nowym błogosławionym. Papież podpisał dekret
Andrew Medichini / AP
Papież Franciszek

Ksiądz Stanisław Kostka Streich dołączy do grona błogosławionych w polskim Kościele katolickim. Watykan przekazał, że dekret w tej sprawie jest już podpisany. Papież Franciszek podjął również decyzję dotyczącą uznania cudu nastolatka z Włoch znanego jako "influencer Boga".

Papież Franciszek podczas spotkania z szefem watykańskiego departamentu ds. kanonizacji kardynałem Marcello Semeraro podjął dwie ważne dla kościoła decyzje. Pierwszą z nich było podpisanie dekretu o męczeństwie polskiego kapłana - Stanisława Kostki Streicha. Duchowny został zamordowany przez zamachowca-komunistę w kościele podczas odprawiania mszy. 

Nowy męczennik. Kim był Stanisław Kostka Streich?

Stanisław Kostka Streich urodził się w 1902 roku w Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1925 roku. W kolejnych latach studiował filozofię klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim i jednocześnie był kapelanem sióstr elżbietanek, a także uczył religii. Następnie pełnił posługę w kilku parafiach. W 1935 roku został pierwszym proboszczem parafii św. Jana Bosko w Luboniu.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek apeluje ws. wojny w Ukrainie. Zadeklarował gotowość Stolicy Apostolskiej

 

Jak zauważył w biogramie księdza Streicha postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Wojciech Mueller, mimo upływu lat kwestia zbrodni lubońskiej wciąż intryguje z uwagi na tło polityczne, światopoglądowe i społeczne. W parafii pod wezwaniem św. Jana Bosko w Luboniu występowano w kolejnych latach z licznymi inicjatywami zmierzającymi do otwarcia procesu beatyfikacyjnego, który ostatecznie rozpoczął się w 2017 roku.

Papież: "influencer Boga" dokonał cudu

Papież Franciszek zatwierdził również dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Nastolatek zmarł na białaczkę w 2006 roku w wieku 15 lat. Mimo choroby prowadził strony internetowe, gdzie publikował informacje na temat wiary. Stał się wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi, którzy okrzyknęli go "influencerem Boga". 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek wzywa do modlitwy za Ukrainę. Zwrócił się też do Polaków

 

Niektórzy uważają, że 14 lat po śmierci ciało chłopaka wciąż jest w niemal niezmienionym stanie. Wiele osób upatruje w tym fakcie dowodów na jego świętość. W lutym 2020 roku zatwierdzono cud za wstawiennictwem tego chłopca. Teraz przypisano mu drugi cud, co oznacza, że w przyszłości będzie mógł zostać uznany za świętego. Nie podano, czego dotyczą cudy, ale najczęściej są związane z medycznie niewytłumaczalnym uzdrowieniem osoby.

Agata Sucharska / pap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie