Nietypowe skutki gradobicia. Przedostał się nawet do toalety

Świat
Nietypowe skutki gradobicia. Przedostał się nawet do toalety
@MeteoWard / X
Grad w domu opieki we wsi Buitenpost

Niebezpieczna pogoda przetacza się przez Europę. W jednym z domów opieki w holenderskiej wsi grad przedostał się do toalety przez muszlę klozetową. Białe kulki znalazły się również w innych pokojach w budynku. Do gradobić dochodzi także w Polsce.

W holenderskiej wiosce Buitenpost doszło do powodzi z powodu intensywnych opadów deszczu. Portal nos.nl informuje, że w niektórych miejscach zebrało się od 25 do 30 centymetrów wody.

 

ZOBACZ: Braki prądu i zalane ulice. Niemcy zachodnie walczą z żywiołem

 

Służby ratunkowe z Fryzji utworzyły specjalne centrum kryzysowe, aby koordynować akcję prowadzoną na terenie prowincji. Ewakuacji wymagał m.in. dom opieki, do którego przedostały się duże ilości gradu

Grad wylewający się z ubikacji

Zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych pokazują podłogi pokryte białymi granulkami oraz grad wylewający się z ubikacji. Prawdopodobnie doszło do tego, ponieważ w budynku nie rozdzielono kanalizacji ściekowej i deszczowej.

 

Zanim lokatorzy mogli wrócić do swoich pokojów, trzeba było poświęcić wiele godzin na uprzątnięcie opadu. 

 

Ponadto władze ostrzegły mieszkańców, aby zachowali ostrożność podczas przechodzenia przez ulice, ponieważ pokrywy włazów od kanalizacji mogły się poluzować z powodu dużej ilości wody.

 

ZOBACZ: Rosja. Przez powódź mogło dojść do skażenia radioaktywnego

 

Wcześniej tego dnia ulewne deszcze pojawiły się na trasie zawodów rowerowych, na którego na starcie pojawiło się niespełna 14 tys. osób. W dwóch miejscach jazda rowerem została na chwilę przerwana, bo zaczęło mocno grzmieć. Tysiące ludzi schroniło się tam, gdzie pozwalała na to infrastruktura. 

Gradobicia w Polsce. Sceneria jak w zimie

Problemy z gradem występują również w Polsce. Towarzyszył on nawałnicy, która w poniedziałek przeszła nad Gnieznem. Ulice zamieniły się w potoki, zaś chodniki wyglądały, jakby zostały przykryte śnieżnym puchem.

 

W sieci zaroiło się od zdjęć i nagrań pokazujących tę nietypową dla maja aurę. "W Gnieźnie trwa wielkie sprzątanie po nawałnicy. Tylko spójrzcie, ile gradu było na chodnikach!" - napisano na profilu Sieci Obserwatorów Burz.

 

Meteorolodzy podkreślają, że trwa burzowy okres w pogodzie. "Nad nasz kraj od południowego zachodu nasuwa się front atmosferyczny z chmurami. Dziś wystąpią gwałtowne burze z silnymi opadami deszczu. Możliwe są znaczne utrudnienia" - ostrzega w środę IMGW. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie