Donald Tusk zaprasza na wiec w Warszawie. Podał datę

Polska
Donald Tusk zaprasza na wiec w Warszawie. Podał datę
PAP/Piotr Nowak
Donald Tusk

Premier Donald Tusk zapowiedział wiec w Warszawie. Przekazał, że odbędzie się on 4 czerwca. Premier przypomniał, że tego dnia - w 1989 roku - "wybraliśmy wolność i Zachód". "Spotkajmy się, by tego nie stracić" - dodał.

"4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność i Zachód. 4 czerwca rok temu maszerowaliśmy, by to odzyskać. 4 czerwca 2024 spotkajmy się, by tego nie stracić" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

 

Premier dodał, że wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie.

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów doprecyzowała, że chodzi o spotkanie z obywatelami w formie wiecu.

Donald Tusk zapowiada wiec. Nawiązał do symboliki 4 czerwca

W Warszawie 4 czerwca 2023 r. odbył się zorganizowany przez PO i Donalda Tuska marsz, który był protestem przeciw ówczesnym rządom. Wzięli w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych

 

Marsz stanowił też formę uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbywał się, według deklaracji organizatorów, "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami".

 

ZOBACZ: W kilka miesięcy mieli zarobić 900 tys. zł. Poseł PiS reaguje na słowa Donalda Tuska

 

Wybory z 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

 

Frekwencja w pierwszej turze 4 czerwca była wysoka - ok. 62 proc. Ich wynik był sukcesem Solidarności - 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski "Solidarność".

 

Na 161 możliwych mandatów poselskich "S" zdobyła w pierwszej turze 160 miejsc, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie. W drugiej turze Komitet Obywatelski "Solidarność" zdobył ostatni wolny mandat sejmowy. W wyborach do Senatu "S" zdobyła w sumie 99 mandatów na 100.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie