"Znajdź bezpieczne schronienie". Alerty RCB dla 12 województw

Polska
"Znajdź bezpieczne schronienie". Alerty RCB dla 12 województw
PAP/Marcin Bielecki
Burze z gradem w Polsce

"Uwaga! W poniedziałek prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - takie SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa trafiły do mieszkańców 12 województw. W burzach prognozowane są opady deszczu do 80 mm, porywisty wiatr do 70 km/h oraz potencjalne opady gradu.

W poniedziałek duża część Polski znalazła się pod panowaniem burz. Ostrzeżenie o przywołanej wyżej treści zostało wysłany do odbiorców w województwie:

 • podlaskim;
 • małopolskim;
 • podkarpackim;
 • wielkopolskim - powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, obornicki, pilski, wągrowiecki, złotowski, kolski, Konin, koniński, międzychodzki, nowotomyski, Poznań, poznański, słupecki, szamotulski, wrzesiński;
 • kujawsko-pomorskim – powiaty: mogileński, żniński ;aleksandrowski, golubsko-dobrzyński, inowrocławski, radziejowski, Toruń, toruński;
 • lubuskim - powiat: strzelecko-drezdenecki;
 • lubelskim - powiat tomaszowski;
 • łódzkim - powiat opoczyński;
 • ​​​​​​​mazowieckim - powiat wołomiński;
 • pomorskim - powiat człuchowski;
 • wielkopolskim - powiat koniński;
 • zachodniopomorskim - powiaty: goleniowski, gryfiński, policki, pyrzycki, stargardzki, Szczecin, Świnoujście.

Niebezpieczne burze nad Polską. Alerty w 12 województwach

Dla powiatów w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim stopień ostrzeżeń przed burzami został podniesiony do trzeciego, czyli najwyższego poziomu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Prognozowane są burze z ulewnymi opadami do 80 mm i grad" - napisano w komunikacie.

 

Czytaj: kobieta utknęła w zalanym samochodzie. Konieczna była interwencja służb

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opisuje też, jak zabezpieczyć się w przypadku silnej burzy.

 

Jak poinstruowano, należy wówczas usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,  przeparkować samochody w bezpieczne miejsce - jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami - oraz  zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć się w czasie burzy?

Na wypadek burzy warto też przygotować oświetlenie zastępcze, czyli latarki z zapasem baterii - ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

 

Przy trudnych warunkach pogodowych kierowcy powinni też uważać podczas jazdy samochodem - chodzi m.in. o mogące się łamać konary i drzewa oraz o ryzyko zdmuchnięcia pojazdu przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń.


"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - apeluje RCB.

Burza nad Gnieznem. Zalane ulice, kilkaset zgłoszeń

Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w Gnieźnie (woj. wielkopolskie), gdzie z powodu nawałnicy wiele ulic w centrum zostało zalanych. Strażacy otrzymali prawie trzysta zgłoszeń.

 

Czytaj: Niszczycielska nawałnica w Gnieźnie. Zwołano sztab kryzysowy

 

Z relacji Kamili Kozłowskiej z gnieźnieńskiej straży pożarnej wynika, że większość zgłoszeń dotyczy zalań, zerwanych dachów oraz osób uwięzionych w pojazdach. Chwilę po godz. 14 w samym Gnieźnie w interwencjach uczestniczyło 20 jednostek strażaków, ale ściągane były również jednostki z okolicznych powiatów.

 

Na jednej w ulic w Gnieźnie w zalanym samochodzie utknęła kobieta. Nie była ona w stanie samodzielnie wydostać się z auta, konieczna była interwencja służb. Strażacy podpłynęli do poszkodowanej łódką, wydostali ją z pojazdu, następnie kobietę przejął zespół ratownictwa medycznego.

 

Jak przekazała na antenie Polsat News Monika Fifer z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie