W Gnieźnie ulice pełne gradu. Kolejne alerty w regionie

Polska
W Gnieźnie ulice pełne gradu. Kolejne alerty w regionie
Polsat News
Nawałnica nad Gnieznem

Zgodnie z prognozami synoptyków, przez woj. wielkopolskie przeszły potężne burze z opadami deszczu. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w Gnieźnie, gdzie z powodu nawałnicy wiele ulic zostało zalanych. Strażacy otrzymali prawie trzysta zgłoszeń. Jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego - przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer.

Nawałnica z ulewnym deszczem i gradem przeszła nad Gnieznem (woj. wielkopolskie) około godz. 13. Sytuacja jest trudna, ponieważ zalane zostały centralne ulice miasta i nie mogą nimi przejechać miasta, przez co tworzą się duże korki. 

Stoi woda w Gnieźnie. Kilkaset zgłoszeń do strażaków

- Jak dotąd otrzymaliśmy 250-260 zgłoszeń - mówi polsatnews.pl sekc. Kamila Kozłowska z zespołu prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie. 

 

ZOBACZ: Gniezno sparaliżowane. Kobieta utknęła w zalanym samochodzie

 

Jak wyjaśnia Kamila Kozłowska, większość zgłoszeń dotyczy zalań, zerwanych dachów oraz osób uwięzionych w pojazdach. Na chwilę obecną - w samym Gnieźnie - w interwencjach uczestniczy 20 jednostek strażaków. Ściągane są również jednostki z okolicznych powiatów.

 

Gdzieniegdzie ulice są zupełnie zalane, inne pokrywa gruba warstwą gradu o średnicy co najmniej 2-3 cm. Jak donoszą Polscy Łowcy Burz, z danych z lokalnych prywatnych stacji meteorologicznych wynika, że w centrum miasta mogło spaść nawet ok. 60-80 mm deszczu.

IMGW wydało nowe alerty

Według gnieźnieńskiej straży pożarnej usuwanie skutków nawałnicy potrwa jeszcze długie godziny, prawdopodobnie do wtorku. - Na razie nie mamy informacji o osobach poszkodowanych - dodaje rozmówczyni polsatnews.pl. Na miejscu strażaków wspierają również policjanci.

 

Burze w regionie mogą występować do nocy. Dla niektórych powiatów - nie tylko w Wielkopolsce - wydano najwyższe ostrzeżenia trzeciego stopnia. "Dla powiatów w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim stopień ostrz. został podniesiony. Prognozowane są burze z ulewnymi opadami do 80 mm, porywy do 70 km/h i grad" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją w mieście po przejściu nawałnicy – powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer. Do godz. 16.30 strażacy z Gniezna odebrali ok. 250 zgłoszeń.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie